Re: Re: lunar rover

M.C. | 31.10.2017

No a v tom je právě ten problém.
Rover se spouští postupně dolů a přitom se zároveň rozkládá aby byl víceméně rozložený ještě ve visu a na povrchu už astronauti rozložili jenom sedadla a další drobnosti.
Mezi operací 3 a 4 musely zadní kola popojet po povrchu cca půl metru směrem od modulu, aby bylo možno vyklopit přední část.
Tady je ten postup popsán podrobněji:
https://www.hq.nasa.gov/alsj/a17/A17_LunarRover2.pdf
Při operaci 4 už není zadní část roveru zavěšena.
Jestliže už v okamžiku, kdy se rover celý ocitl na povrchu musely být za zadními koly minimálně půlmetrové stopy v prachu, tak jak je možné, že existují fotky roveru, kde okolo kol žádné stopy nejsou? Jenom stopy bot astronautů.
Navíc rover složený na povrch by nutně stál mezi nohama modulu předkem k modulu. Na některých fotkách ale v tomto místě modul vůbec není a pod koly žádné stopy nejsou. Jak se do takové pozice ten rover dostal?
https://www.odpovedi.cz/otazky/image/72535e92ae5078209f70f6cd3d258fec
http://www.americanmoon.org/images/JAXA_Apollo15Rover.gif
http://www.rogerswebsite.com/wp-content/uploads/visual-lightbox-plugin/126/images/94__apollo_15s_lunar_rover.jpg

Třeba tady je vidět místo uložení roveru na modulu a na zemi jsou stopy ukazující, že rover z místa sestavení odjel po svých. Stopy kol jsou dobře viditelné, v popředí jsou ještě jedny, kde je vidět jak ve vyšší vrstvě prachu, prach zvednutý zadními koly stopu částečně zasypal.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4c/Apollo_16_LM_Orion.jpg
Povšimněte si zde jasných ploch fólie ve stínu a tmavé plochy ze které září vlajka a nápis. Přitom i zde byla podkladem stejná fólie, je to vidět na jiných fotkách. Zase si ,,nějaký darebák" pomohl přisvícením zprava zespodu, protože horní plochy modulu jsou tmavé.
Tu je rover po opravě blatníku a za kolem žádná stopa není.
https://www.obrazky.cz/?q=obr%C3%A1zky%20lunar%20rover&fulltext&mm=2#utm_source=search.seznam.cz&utm_medium=hint&utm_term=obr%C3%A1zky%20lunar%20rover&utm_content=obrazky&id=ac20c0b126b8771d
Ani tady ne.
http://kosmonautika.cz/images/apollo17/pohled.jpg

Zřejmě se jim pokaždé nechtělo se s dvěstěkilovým roverem tahat anebo s ním popojíždět, protože v atmosféře by se jemný zvířený prach usazoval hodně dlouho a tak ho přemisťovali na nějakém zvedacím zařízení.

Přidat nový příspěvek