Re: Re: Re: Mě ten denník také připadá dost divný

Lin | 29.09.2017

Souhlasím, že doba nahrávala tomu, aby lidé "cosi" sami zaznamenávali - pro budoucnost.
Obecně - ještě nedávno byla doba, kdy se názory obyčejných lidí těžko někdo dozvěděl, protože do novin (a ostatních médií) to nepustili (články a komentáře psali jen novináři či nějaké osobnosti). A na knihu to obsahem a rozsahem nebylo - a i to bylo o nakladatelstvích (bylo jich méně) a všemožných schvalováních. Dneska - v době internetu - může napsat nějaký článek či komentář s názorem prakticky každý.
Ještě před nedávnem byla tužka a papír to jediné, co člověk měl k zachycování svých myšlenek, plánů, postřehů. A zvláště lidé "ve vedení", kteří věděli, že vše se může hravě "otočit" a právě oni budou jednou možná očerněni a jejich práce, myšlenky, úsilí, budou překroucené k nepoznání, měli potřebu cosi sdělit "nadčasově".
Konkrétně - Stalin věděl a možná i cosi psal (byť jen poznámky), Berija určitě věděl a jeho poznámky se naštěstí našly, u nás Beneš věděl - takže v jeho projevech párkrát "cosi" pro budoucnost zaznělo a psaný materiál zůstal zachovaný, Masaryk měl své "memoáry" - a uchovaly se... atd.
Jinak - znám i dost "obyčejných lidí" , kteří si psali o událostech svého života, zachycovaly nějaký vlastní i společenský vývoj. Dost často jsou ale v rodinných "archivech" jako památka na předka a nikdy se nedostaly na veřejnost, přitom obsahují dost cenné informace o době, kdy vznikaly.
Takže to, co psal Berija, určitě nemá jiný účel, než snahu zachytit své myšlenky a dobu, která byla. I kdyby to měl psát jen pro své děti - aby lépe chápaly dobu a otce, který stále "nebyl doma". Aby lépe chápaly ty nadlidské úkoly, které měl splnit, co všechno musel řešit, s čím se potýkal a proč.
Takže - z mého hlediska nejsou nepochopitelné deníky, ale naopak jejich zpochybňování a neustálé podsouvání nějaké "konspirace o pravosti".
A když se podíváte na zdroj, poprvé byly tyto zápisky vydané v r. 2012, takže je pravděpodobné, že do té doby byly někde (a možná i u někoho) pěkně schované. Předpokládat, že "je měl v kapse při zatýkání" a že je dal třeba Chruščov vložit do archivu - to je pěkně na hlavu...

Přidat nový příspěvek