Re: otázky

Lin | 25.09.2017

Já jen... těch verzí o posledních dnech Beriji je hodně - a vlastně nikdo dodnes nemá jistotu, co se tenkrát vlastně stalo (samozřejmě - až na jeho vrahy). Takže popíšu, co jsem kolem toho četla:
Nešlo o "pozvání do Kremlu", ale šlo o zasedání rady ministrů (tenkrát komisařů), které mělo začít v deset ráno.
Jenže už od brzkého rána (cca 3 hodin) zaplňují Moskvu tanky "maršála Vítězství" - Žukova. Je to z toho důvodu, že jedině Žukov mohl zabránit vojákům vnitra (pod Berijovým velením) vmísit se do událostí. Dalším generálem, který sehrál svou roli, byl velitel vojsk moskevského okruhu Moskalenko.
Jsou různé verze o Berijově zatčení (nejpravděpodobnější je ta, že Beriju přepadli brzy ráno doma a zabaleného do koberce odvezli neznámo kam) a je na pět možných míst, kde údajně Beriju věznili. jedna z verzí také říká, že se Berijovi podařilo uprchnout podzemím jeho domu - nebo že se bránil při přepadení střelbou a když zjistil, že mu jeho ochranka na pomoc nepřijde (byla zlikvidovaná), zastřelil se sám.
Proces, který byl veřejný a vedený jakoby s ním, byl velmi zvláštní. Jednak to byl úplně poslední takovýto monstrproces - s obviněním "kontrarevoluční činnosti" - a jednak tam nikdo nemohl potvrdit, že soudili pravého Beriju. Přiváděli a odváděli ho s pytlem na hlavě a to, jak se choval, bylo "divné". Takže - vše je opředeno dodnes legendami a tajemstvím, včetně tvrzení, že v době soudu byl už Berija dávno mrtvý a soudili dvojníka.
Berija, který měl na starosti sovětský atomový program a protiraketovou obranu SSSR, byl jistě cenným zajatcem. Určitě hrálo roli i to, že byl příliš "blízko" Stalina a příliš dlouho měl přístup k tajným informacím = že mohl leccos kompromitujícího vědět na ostatní "smečku", chtivou moci.
Zatčený a mučený byl i Berijův syn - takže předpokládat, že pokud dostali Beriju živého a nepokusili se z něj informace "vymlátit" - to je nepravděpodobné.
Teď se dostanu k hlavní otázce = proč. I toto má mnoho verzí, nejpravděpodobnější je ta, že Berija zjistil pravdu o smrti Stalina = že ho otrávili. V té době byl totiž v SSSR celý vědecký ústav, který se zabýval vývojem smrtících jedů a zkoumání účinků na člověka tak, aby se dalo velmi těžko poznat, že smrt nezavinil např. infarkt, ale jed. Berija také zjistil, že Stalina nechali umírat (snad) dva dny - a nikdo mu nezavolal lékaře.
A teď k faktům:
Chruščov, Žukov, Moskalenko i Malenkov měli prospěch jak ze smrti Stalina, tak Beriji. Moskalenko se pak stal, tuším, vrchním velitelem raketových vojsk a když k moci přišel Chruščov, povýšil ho do hodnosti maršála. Malenkov se sice na chvíli stal "mužem č.1", ale pak i jeho nechal Chruščov odstranit a na jeho židli si sedl sám.
Monstrprocesy byly po Berijově smrti zakázané a také byl předělaný celý trestní zákoník + byl vyloučený onen § o "kontrarevoluční činnosti". Chtěl si tak Chruščov pojistit, aby ho nemohli takto svrhnout a obvinit?
Byla "najednou" rozšířená "verze" o údajné Stalinově paranoie "spiknutí". V obyčejných zdrojích se stále opakuje, že Stalin byl posedlý strachem ze spiknutí, že nikomu nevěřil a bál se každého, že mu usiluje o život. Takže mi to přijde jako cílené, protože Stalin musel vědět dost věcí, které se chystají a aby náhodou nevylezlo, že se obával oprávněně, rozšířili verzi o "paranoidním schizofrenickém diktátorovi".
Na závěr k Berijovi.
Byl Stalinovi nejblíže a jeden z mála, komu Stalin opravdu věřil, mohl se na něj spolehnout a měl ho za přítele. Byl velice schopný a např. z Gruzie udělal kvetoucí zahradu, prosperující zemi (viz jeho zápisky o pěstování broskví - právě v Gruzii založil ohromné sady broskvoní).
Před válkou, když trockista Ježov svým "přístupem" odsuzoval k smrti statisíce lidí, byl Stalinem povolán z Gruzie do Moskvy, aby tomu učinil přítrž - což se mu během jednoho roku i povedlo. Když válka začala, byl to opět Berija, komu byl svěřený nadlidský úkol přesunout stěžejní průmysl za Ural. Povedlo se mu to a díky němu nepadl fašistům do rukou těžký průmysl. Po válce byl Stalinem pověřený, aby vedl atomový výzkum a postaral se o protiraketovou obranu země. Povedlo se mu to.
No... a mě napadá otázka, zda by Stalin svěřil tak veledůležité - až životně důležité úkoly do rukou někomu, komu by nevěřil nebo kdo by usiloval o jeho místo "prvního muže" - či byl schopný proti němu "kout pikle". Berija byl starý a léty prověřený přítel - takže z mého hlediska jsou jeho obvinění směšná.
A ještě k otázce, proč to vlastně ten Berija psal - ty své zápisky, postřehy. Myslím si, že za ty roky si Berija moc dobře uvědomoval, že je stále mnoho lidí, kteří se dříve či později pokusí o převrat. Přijde mi, že tím (možná = má spekulace) psaním chtěl zanechat objasnění pro budoucnost = o co se snažili, čeho chtěli dosáhnout a proč.

Přidat nový příspěvek