otázky

Nikdo | 25.09.2017

Trochu jsem hledal jak to bylo s jeho zavražděním. Koncem června 1953 náhle pozvali Beriju do Kremlu a Chruščov hned začal obviňovat Beriju. Údajně bylo takto: Ten žasl. Co si to troufá muž, který vždy patří mezi druhořadé? Řekl: „Co se děje, Nikita? Co to blábolíš?“ Pak do místnosti vtrhli maršálové Žukov, Moskalenko a několik důstojníků s pistolemi. Zatkli Beriju. Až dva týdny po jeho zatčení vydali zatykač a schvalování probíhalo na tajných zasedáních.

Pěkně to zapadá do obrázku o zradě velitelského sboru na začátku války - generál Žukov a spol. - stejná parta.

Nyní k otázkám, jak to že Berija nic netušil, přeci jako hlava NKVD musel mít dostatek informací o klanovém rozložení v SSSR a určitě věděl o co komu jde. Jistě ušili na něj boudu, ale také existuje intuice. Proč ho HNR prostřednictvím nějakých znamení nevarovalo?

Pak mám otázku, k těm zápiskům, existuje nějaký příběh, kdo ty zápisky a kde našel?

Pak je zajímavá otázka motivu těch zápisků?
Podle mně je to informační pomůcka (ten zápisník) člověka budujícího spravedlivou společnost. Při zpětném čtení se asi Berija snažil dobrat k tomu nejdůležitějšímu, jinak řečeno hledal ty nejsprávnější vektory cílů.

Přidat nový příspěvek