Re: Stavba Astany a jiné otázky.

Lin | 23.09.2017

Jako kdybych netušila, že vše sklouzne k "symbolice Astany"...
Popsal jsi to snad nejsrozumitelněji, jak to jde.
Vypíchnu základ - architekta Normana Fostera (Angličan).
Předpokládá snad někdo, že by takovýto člověk nezakomponoval do plánů výstavby "atlantské symboly" - a chtěl stavět třeba podle feng šuej?
Vždyť přece stavba probíhala v určité době, kdy byla určitá "historická" situace ve světě a obzvláště v těch místech, kde Kazachstán leží!
Berete na vědomí, že v těch letech vše vypadalo, že Rusko už nikdy nevstane a tak je jedna z "bran" a "křižovatek" na cestě mezi Evropou a Asií "volná"?
Ten anglický architekt nestavěl město pro Kazachy, ale pro "své" lidi. Proto ty symboly, proto ta rozlehlá "obchodní centra" a jednací sály. Toto město mělo plnit účel obchodní křižovatky na cestě z Evropy do Asie a o obchod Kazachů tedy rozhodně nešlo.

A ještě poznámky:
Praha je také plná "atlantských symbolů". Ze stejných důvodů = že toto město nemá sloužit Čechům. Co s tím? Zbourat?
Ke slovu "Astana", co tak evokuje "satana":
Církevní roucho se nazývá sutana. Má snad také co dělat se satanem? Evokuje v někom slovo sutana satana?
Taurus vysvětlil, co znamená v místopisu základ slova "stan". Mají ho třeba i Švédové a myslím, že i Srbové. I u nás se dochovalo slovo "stan" a pochybuju, že by koho napadlo raději ve stanu nespat, aby se tím nedostal "do spárů satana".
Je mi z toho celkem smutno... jak se dá také "utápět v symbolech" a vyvozovat roztodivné závěry.
Astana je určitě velmi zvláštní město a nedivím se, když někdo začne "přemýšlet a pochybovat". Toto chápu. Ale už nechápu, že není braná na zřetel současnost = situace, jaká je nyní - a jaká byla před těmi cca 25 lety...

Přidat nový příspěvek