Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Geopolitika

Martin | 16.09.2017

Nejsem příznivcem Brzezinského. Ta odporná stvůra už se dnes smaží v pekle. Patologický rusofob, nepřítel Slovanů a autor mnoha myšlenek škodících lidstvu. Například doktríny obkličování Ruska.

A také činů. Snad největší ohavností bylo založení Trilaterály pro Rockefellery. Nakonec i pěstování Mudžahedýnů jako vojáků asymetrické války, které nás přivedlo dnešním existenčním rizikům. Což koneckonců přiznal ve svých pamětech - From the Shadows: The Ultimate Insider's Story of Five Presidents and How They Won the Cold War Zbigův tehdejší spolupachatel a bývalý ministr obrany Spojených států Robert M. Gates...

Provokačně imitační činnost mám nastudovanou. Tvrdím jen, že mi práce ZB daly pochopit řadu věcí. A že nepřítele je dobré detailně studovat. O to lépe, když jste schopen rozlišení úrovní, ve kterých se pohybujeme.

Samozřejmě, že je mnohde zavádějící. Mohl bych zmínit jeho tvrzení, že zatažení SSSR do Afghánské války bylo klíčem k pádu SSSR. Jistě mělo podíl. A také jasný přesah do politiky globální.

Málokdo dnes ví, že se v rámci projektu Lyndona B. Johnsona - The Great Society postavila potřebná silniční infrastruktura ze SSSR do Afghanistánu včetně předimenzovaných mostů schopných unést těžkou vojenskou techniku. Na stavbě se podíleli sovětští i američtí inženýři a stavitelé. Míle stála kolem šestiset tisíc tehdejších bankocetlí FEDu. Zatáhl to americký poplatník. Na tu dobu obrovské peníze. Bez této infrastruktury by nebyla rychlá sovětská invaze do Afganistánu možná.

Co na tom, že klíčem k pádu SSSR byl Nikita Sergejevič Chruščov? Afghanistán byl spolufaktorem a to zhlediska GP patrně významným. Ergo na tomto příkladu mohu demonstrovat, že vhled do geopoliky je při znalosti politiky globální doplňující a také potřebný.

Přidat nový příspěvek