Re: Re: Geopolitika

Martin | 14.09.2017

Je potřeba si uvědomit, že geopolitika operuje na určité úrovni problému. Z. Brzezinski vyšel z americké geostrategické bible JCS 570/2 z roku 1944 a také z Dr. Bernarda Lewise, od kterého přebírá britskou strategii vedení asymetrických válek a zabraňování barbarům, aby se scházeli (ty barbary jsem si půjčil od Dr. Kissingera). Dost globální záležitost řekl bych. Krom toho se stanovené cíle naplnily v rámci USA jako nové britské říše, kterou GP použil jako svaly.

Neberte to z mé strany jako útok na Pjakina. V dobách před KSB mi mimo jiné i studia geopolitiky sloužila ke skládání mozaiky. Do obrazu potom zapadla i KSB. Samozřejmě je to vyšší úroveň, ale i geopolitika, která umí být i záměrně matoucí je schopna pozornému čtenáři poskytnout alespoň základní představu.

Mimochodem používáme běžně termíny atlantské a euroasijské křídlo GP. To jsou víceméně termíny geopolitické. Ne vše v geopolitice je špatně. Například Mackinderova charakteristika mořských a pevniských národů pořád platí. Proto se také světovým policajtem po Portugalcích, Španělech, Holanďanech a Britském impériu staly USA jako další centrum globální dominance později i s krátkým a velmi rizikovým obdobím absolutní unipolární dominance. Třeba Německo by k tomu nebylo vhodné... Sedí-li popis nějakého jevu ještě ovšem neznamená, že daný autor vyvozuje správné závěry či není záměrně matoucí.
Valerij Viktorovič mluví o geopolitice jako o kargo-kultu. A já s tím víceméně souhlasím, byť je to na můj vkus dost schématické vidění či spíše zkratka daná formátem pořadu Вопрос-Ответ a docela bych uvítal nějký obsáhlejší Pjakinův komentář nebo přednášku mimo rámec pořadu... Přesto si myslím, že stojí za to alespoň stěžejní práce z geopolitiky přečíst.

Přidat nový příspěvek