Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To je krása

jh | 06.09.2017

moj posledny prispevok na danu temu:
1. zbytocne rusi odkryly karty a pri tom sa zistilo, ze ich armada je po cistkach a prezbrojeniach stale nedostatocne vyzbrojena a navyse aj neschopna. to ked hodnotili nemci priamo z prvej ruky od finskych generalov, tak ich to muselo potesit.
2. ak do roku 1940 mozeme hovorit o dobrych vztahoch medzi finskom a nemeckom, tak po zimnej vojne, mozeme hovorit o totalnom prehlbeni tychto vztahov. finsko sa tesilo, pricom este nevedeli o tom, ze nemecko uz ma vypracovany plan barbarosa, ze im nemci chcu pomoct v pripade opatovneho napadnutia zssr, a tak sa v podstate dostali az k totalnej vojenskej spolupraci s nemcami. v podstate sa totalne splnil ten najhorsi plan, ktoremu sa malo z pohladu zssr predist.
3. finsko napriek tomu, ze sa podiela na tejto hlbokej vojenskej spolupraci si stale mysli, ze sa jedna len o planu v pripade agresivneho napadnutia zo strany zssr. ked je tusim jodl na nejakej kontrole "vojenskych zalezitosti" niekde vo finsku, a ked sa vyzveda reakciu od generala heinrichsa, ci by sa finske sily zucastnili aj utoku na leningrad, ten to vehementne poprie, pretoze by tak podla neho dali za pravdu zssr. ked potom v maji 1941 jedna heinrichs s halderom v berline, a halder sa preriekne ohladom utoku na leningrad kde sa pocita aj s finskymi silami, tak heinrichs toto rezolutne odmieta a hovori, ze finsko si praje zachovat neutralitu.
mne z toho vychadza, ze keby zssr nepodrazdil finsko zimnou vojnou, tak by finsko nikdy neslo tak okato nemcom na ruku. proste sa zlomil status quo tou vojnou a fini v naivite poskytli svoje uzemie agresorovi.
4. posledna vec, finske jednotky sa vlastne zastavili po zaciatku utoku na povodnych hraniciach a po splneni tohoto ciela dalej nepostupovali, pretoze chybala motivacia a len sa potvrdilo co som pisal, ze nechceli napadnut leningrad. navyse, aj ked zssr ziskal uzemie karelie, prislo o ne v podstate okamzite, vobec tam nestihli spravit obranu. zda sa mi, ze jedine, co oddialilo okamzity postup na leningrad, po prvotnom rychlom uspechu bolo to, ze nemci stocili nejake tankove divizie inym smerom.

finsko prislo hlavne o ludi a nejaky ten material, zssr o ovela viac, pri tomto manevri.

Přidat nový příspěvek