Re: Re: Re: Re: Re: Expanzivní logika a hodné impérium

Tony Clifton | 03.09.2017

Leninova zavět prosinec 1922, v níž si lze všimnout toho, že již v roce 1922 měl Stalin nesmírnou moc:

Tím, že se s. Stalin stal generálním tajemníkem, soustředil ve svých rukou nesmírnou moc, a já si nejsem jist, dokáže-li vždy dost obezřetně tuto moc uplatňovat. Na druhé straně se s. Trockij, jak již ukázal jeho boj proti ÚV v otázce lidového komisariátu pro dopravu, vyznačuje nejen vynikajícími schopnostmi. Osobně je asi nejschopnejším člověkem v soucasném ÚV, ale také ma přílišné sebevědomí a přílišnou vášeň pro čistě administrativní opatření.

Tyto dvě vlastnosti dvou vynikajících vůdců současného ÚV můžou bez omylu vést ke štěpení, a jestli naše strana nezavede opatření, aby tomu zabránila, může štěpení přijít překvapivě.

Ke Stalinovu ostrému střetu s Krupskou došlo 22. 12. 1922 a k tomu nasledoval Leninuv dodatek ze dne 4. ledna 1923, v nemž si lze všimnout zkratky atd. a ziskat tim představu, co asi všechno pod tou zkratkou měl Iljič na mysli, když zároveň navrhoval přemístit Stalina do jiné funkce:

Stalin je příliš hrubý a tento nedostatek, který se jakžtakž dá trpět ve styku mezi námi komunisty, nelze trpět u generálního tajemníka. Proto soudruhům navrhuji, aby uvážili, jak Stalina z této funkce přemístit, a jmenovali na ni jiného člověka, který by se ve všech ostatních směrech lišil od Stalina JEN JEDNOU předností, že by totiž byl snášenlivější, loajálnější, zdvořilejší a pozornější k soudruhům, méně náladový ATD...

Přidat nový příspěvek