Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vznik lidových demokracií v SSSR osvobozené Evropě a v Československu po roce 1945

Lexa | 29.08.2017

Dávat rovnítko mezi sedláka a kulaka je nepřijatelné. Sedlák byl každý, kdo měl venkovské hospodářství, pole a dobytek. Většina sedláků tvrdě pracovala od rána do večera s celou rodinou. Moji dávní předkové byli sedláci a nadřeli se. Děti musely pomáhat - všechny. Samozřejmě, že venkovská spodina musela dřít taky a pochopitelně ne všichni sedláci byli lidumilové. Ale taky ne všichni dřeli děvečky z kůže. Ti nejchudší na vesnici byli zároveň velmi často taky dost primitivní lidé. Kdo uměl hospodařit, za jednu-dvě-tři generace se vypracoval. Staré křivdy nelze napravovat novými křivdami.
Pokud jde o soudržnost rodiny, tak nikdy nic nebylo v šakaládě, ale rozdíly byly značně individuální. Despota-otec a odstrčení výminkáři jsou literární stereotypy. Byly takové případy, ale ne všeobecně. Láskyplné rodiny byly zrovna tak. Na vesnici se lidi dřív museli chovat racionálně, táhli za jeden provaz a pomáhali si. To je realita. Kdo nevěří, může zajet do Banátu, aby viděl, jak fungovala česká vesnice před válkou. Kdyby tam neexistovala soudržnost, nemohl by existovat ani folklor. A ten byl, a jaký.
Výhody komunismu, které popisuješ, jsou také pravda, ale to přišlo mnohem později, i když osobně si nemyslím, že školka je něco tak moc super. Pro děti je mnohem lepší, když mohou být s babičkou a dědou.
Ad budování socialistického průmyslu - dnes už to na Mostecku a na Ostravsku nevypadá tak apokalypticky jako ještě před třiceti lety, ale kdo to pamatuje, ví, v čem lidé tehdy pracovali. Za to dostali byty - králíkárny na sídlištích. Pro venkovskou spodinu to přesto byl, alespoň hygienicky, krok kupředu. Po práci mohli jít hned všechno propít nebo koukat na televizi. Na vesnici taky dřeli, ale aspoň byli v přírodě a ne v hluku a smogu. Zato dostali diplom Brigády socialistické práce.
Potravinově soběstačný byl stát, to ano, ale méně už samotní lidé. Teď už není ani stát a pozemky zprivatizoval Babiš. Takže nám cpou GMO, herbicidy a pesticidy. Nikdo ani netuší, jaké jedy se cpou do půdy, co jde do spodních vod a co jíme. To vše je následek požadavku masové produkce, který byl a je globální strategií, ať ve východním, nebo západním bloku. Lidem se sebrala svoboda starat se sami o sebe. Teď už nemají ani svobodu jíst normální potraviny.

Přidat nový příspěvek