Re: Re: Re: Prežitok - záverečná reč

Kammerer | 17.08.2017

Jano, zdá sa, že moja záverečná reč nebola celkom záverečná :-) Áno, je to o pojmoch. Nechcem už túto debatu rozvíjať, ale odpoviem ti. S tvojim vzťahom k bohu nemám žiadny problém. Medzi nami je rozdiel v tom, že ty vieš a ja neviem. To som sa tu snažil celý čas povedať - ne-viem.
Pri slovách veriť a neveriť ide o inú "kvalitu" vzťahu a aj ich logika je iná. (Ja osobne slovo veriť vôbec nemám rád. Nemyslím teraz stav, že keď mi niekto povie, že je 5 hodín, tak by som mu neveril. To nám je asi jasné, že to je iná vrstva.)

Možno by sa dalo použiť také "lingvistické podobenstvo". Logickým opakom slova "musím" nie je "ne-musím", ale "nesmiem". Keď chcem vymedziť, nazval by som to "priestor voľnosti konania." Keď niečo musím vykonať, alebo nesmiem vykonať, mám dve neprekrývajúce sa oblasti v rámci ktorých mám konať. Ak použijem dvojicu slov "nemusím" a "môžem", mám vymedzenú zasa celkom inú oblasť možností konania. Táto oblasť je oveľa väčšia ako súčet oblastí vymedzených pojmami "musím" a "nesmiem". A môže sa s nimi aj prekrývať. Ale je to INÉ vymedzenie.
A podobne, aj keď slovo a-teizmus je jazykovo zložené takto, nie je opakom teizmu, ale vymedzuje celkom inú oblasť možností uvažovania a konania.
Nakoniec starý vtip, založený práve na úvahe, ktorú používate (ty, Hox, Max). V jednom meste našli pri vykopávkach kus drôtu, tak usúdili, že tam už pre tisíc rokmi používali telegraf. V inom meste nenašli nič, tak usúdili, že už pred tisíc rokmi používali bezdrôtové spojenie. Vtipné, že ? Proste keď východzím bodom je NIČ, tak sa nedá z toho korektne nič odvodiť. Keď som človek "bez viery", znamená to len jediné, - že som človek bez viery. Nič iné sa z toho odvodiť nedá a všetky tvrdenia, že to vlastne znamená, že verím v to alebo ono, alebo že verím v neexistenciu niečoho, sú nekorektné logické klamy. Byť bez viery NIE JE druhom viery, je to úplne INÉ vymedzenie.
Viac už na túto tému povedať neviem a asi sa mi už ani nechce.

Přidat nový příspěvek