Re: mourek.forum@icloud.com

Perun | 24.07.2017

V Rusku som viac krát bol a hlavne kade tade po svete sa aj s takými mladými ruskami a rusmi stretávam. Povedal by som, že prevláda stále akási historická pamäť, teda že zjednodušene "v 90-ich rokoch sme dosiahli dno a Putin nás z neho vytiahol". Dokonca som si všimol pre mňa pomerne komický fenomén idealizácie ZSSR (ale zas komický - pre moju generáciu tzv.husákových detí je prirodzené nostalgicky spomínať na 80-roky počnúc hudobnou produkciou, a podla mna neskôr dôjde aj na idealizáciu samotného Husáka, postupne sa aj tak to už deje.)

Ale je tiež pravda, že rusi nám -"zo Schengenu" - závidia , že sme akousi súčasťou Západu a môžme napr. cestovať ako chceme. Čo zas ale je tiež normálne, všetko má svoje za a proti.

Ale iné je dôležité: kým zatial podla mna u rusov prevláda istý odpor k Západu (historická pamäť), je dosť možné, že časom to rpedsa len vyprchá a po odchode Putina príde ironicky povedané k dalšej "otepeli" (či Smute.) Tieto cykly sa koniec koncov v ruských dejinách striedali pravidelne, tak to asi bude aj teraz. Že skrátka po Putinovi príde zas nejaký Chruščov či Gorbačov, nech sa už vola Medvedev, či nejak inak. A náležite k tomu dozreje aj populácia. To sú už často ludia, čo si za Putina (do Majdanu 2013) zvykli chodiť každý rok do Egypta, Turecka či Talianska, a teraz "kvôli Putinovi" nemôžu, alebo to majú o niečo drahšie, a už je Putin ten zlý. A takých je naozaj dosť. Podla mna ten cyklus tu bude (asi už po r.2024, teraz ešte nie). Jediná otázka pre mna, ako hlboko klesne Rusko v tej zostupnje krivke. Že sa od nej odrazí tak okolo r.2036. tipujem už teraz.

Přidat nový příspěvek