Stalin=Žižka?

Bynk | 17.07.2017

Kedže nedávno tu boli sviatky Cyrila a Metoda a hned potom u vás aj sviatky Jana Husa (sviatok Cyrila a Metoda bol práve kvôli nemu presunutý na tento termín aby sa tím oslabilo uctievanie Husa v Čechách, pretož Byzantínci prišli na VM v skutočnosti niekedy na jar a teda určite nie v Júli :-))
Tak som si zasa raz pozrel husitskú trilógiu od Otakara Vávry.
Ako si tak pozerám ten Žižkov plnovous, spomenul som si že ved aj Stalinmal podobný, a tak som sa pozrel na to čo by ich mohlo spájat. A predstavte si že Žižka bol v mladosti nejakým lapkom, čo sa dá vysvetlovať asi ako slovenský zbojník, prepadával bohatých a oberal ich o cennosti. Najviac sa realizoval okolo Rožmberka ktorým asi dost podkuroval kedže tma padlo aj súdnych rozhodnutí a obvinení až kým ho kráľ neomilostil.
Po kráľovej smrti sa razom stáva jedním z vodcov husitského hnutia a vlastne velmi úspešným vodcom, pretože nikdy neprehral žiadnu bitku. A to mu už vtedy bolo skoro 60 rokov.
A čo Stalin? Nuž asi už skoro každý vie že Stalin bol za mlada akčný revolucionár a v podstate bandita, vyhadzoval do vzduchu vlaky a robil inú záškodnickú činnosť. a posdtupom času sa zneho stal najväčším vodcom ZSSR. Takže minulost majú spoločne podobnú a rovnako aj velký úspech na staré kolená, Stalin zvrátil priebeh druhej svetovej vojny, Žižka zasa stál pri zrode obrovského revolučného hnutia, ktoré síce skončilo ako skončilo, ale nie z pomocou cudzincov, ktorý zistili že husitov proste poraziť nedokážu, ale s pomocou domácej zrady. Nakoniec teda vyhrali tak ako vždy peniaze. A tu sa mi priam natýska otázka. Ak existuje reinkarnácia. Je možné že Stalin bol reinkarnovaný Ján Žižka? A je možné že sa ešte niekedy v budúcnosti, podobne fúzatý vodca svojho národa, objaví v inej krajine?

Přidat nový příspěvek