Re: cista utopia

JaroX | 14.07.2017

Čistá utópia? No, ak si vezmeme, že západ obsadil Ukrajinu a obvinil z agresie Rusko, že nedovolil ruským športovcom štart na OH, atď... tak áno, akákoľvek dohoda Ruska so západom je čistá utópia. Pripustime na chvíľu, že Rusko donúti GP a západ k novému spravodlivivému svetovému ekonomickému systému...

Nič lepšie ako systém uvádzaný v článku, ale s použitím výrobnej (a nie spotrebnej) metódy výpočtu produktivity štátu som ešte nevidel. Lietaera som si pred pár rokmi trochu prebehol, a aj keď ho dôkladne naštudovaného nemám, podľa všetkého navrhuje dve roviny: jednu globálnu menu a množstvo lokálnych mien. Keď si vezmeme, že Lietaer pracoval (a možno naďalej pracuje) pre GP... a a keď si uvedomíme, že globalizácia ako skupovanie sveta prostredníctvom inštitútu úžery/úrokov je už takmer dokončený (95% bohatstva vlastní 5% populácie), tak je na mieste opatrnosť... Z info ktoré som si pozrel som nadobudol dojem, že Lietaer navrhuje nový systém, ktorý zabetónuje súčasné rozdelenie svetového bohatstva - aby v budúcnosti z elitárov takmer nikdo nemohol padnúť medzi otrokov a aby spomedzi otrokov takmer nikdo nemohol vystúpiť medzi elitu. To je môj hlavný problém s ekonomickým modelom, ktorý Lietaer propaguje. Priznávam, nemám ho dokonale naštudovaný, hádam si na jeho knihy nájdem niekedy viac času, ale momentálne študujem iné.

K tvojim 4 bodom:
1 - pozri si moje príspevky v tejto debate o zámene "spotreby energie v kWh" z čitateľa pre výpočet kurzu meny štátu na "tvorba výrobkov a služieb v kWh". Zároveň zoznam všetkých výrobkov a služieb s im priradenými hodnotami minimálnej energetickej náročnosti (spotreba el. energie, zem. plynu, ľudskej práce...), ako výsledok medzinárodného konsenzu. Niečo podobné už predsa dnes existuje - BAT (best available technique)...
2 - pri použití výrobnej metódy by bola motivácia zvyšovať efektivitu.
3 - ťažko mi hodnotiť, či by sa začali stavať nové jadrové elektrárne, alebo nie.
4 - G20 sa dohodne a hotovo, ostatní sa prispôsobia.

Přidat nový příspěvek