Re: Re: Re: Niečo áno, nie skôr nie

Hox | 09.07.2017

Jednotlivé excesy být můžou, ale v makropohledu platí, že křivka spotřeby energie poměrně přesně kopíruje skutečný výkon ekonomiky. Příklady typu ukrajina krade plyn nemá smysl rozebírat, to je exces, a tady je řeč o principech.

Jinak, energoinvariantem se výkon ekonomiky neměří, od něho se jen odvozují vzájemné kurzy měn. Na vnitřním trhu nemá žádný dopad, jestli bude hodnota kWh připadající na jednotku měny dvojnásobná nebo poloviční. Ale je to jen jedna z metod kterou se dají určit vzájemné kurzy měn, jedná se o návrh, funkční hlavně mezi přibližně stejně vyspělými ekonomikami. Pokud bude spolu obchodovat průmyslová inovativní ekonomika s exportérem surovin, tak je třeba jiný mechanismus. Ale i ten exportér surovin bude mít spotřebu energie odpovídající produktivitě, jen to bude hrát menší roli v určení vyrovnaného kurzu měny.

Hlavní princip je, že každá země má zájem na tom, aby její kurz byl určen správně - cílem je hledat řešení, ne problémy. Ze špatného kurzu nemá dlouhodobý prospěch nikdo. Také není udržitelné, aby dlouhodobě existovalo rozdělení na "rozvinuté" a "rozvojové" země, pokud to tak bude, lidstvo zanikne.

Přidat nový příspěvek