Re: Re: Re: : zbytečnost otazky co bylo dříve vědomí nebo hmota

Standa | 06.07.2017

Ne, můj požadavek žádnou přesnost nezmiňoval. Požadavek na přesnost jste si do mého požadavku přifabuloval až teď Vy.

Ale pokud zmiňujete přesnost, měla by být součástí popisu. Pro účel konkrétního příkladu můžeme použít relativní přesnost například 10% nebo jinou - danou buď explicitně v popisu nebo implicitně počtem uvedených platných číslic.

----
Co se týče Vašeho požadavku na popis pomocí HEPČ:
Ten je naprosto oprávněný, byť požadujete popis v systému, který je už přes sto let zastaralý. Osobně používám popis pomocí časoprostorových souřadnic (podle potřeby buď v některém z ustálených systémů nebo ve vhodně zvoleném a popsaném vlastním systému) a hmotu s energií chápu jako dvě formy téhož fenoménu.

Takže k Vašim otázkám (které očísluji a budu ignorovat požadavek na přesnost, který jsem neměl ani já)

1. je v cihle přesně měřitelná složka hmota?
2. je v cihle přesně měřitelná složka energie?
3. je v cihle přesně měřitelná složka čas?
4. je v cihle přesně měřitelná složka prostor?

1. Ano. Je dána hmotností (množstvím látky) a formou té cihly. V našem případu je množství hmoty konkrétně 6,5 kg (+/- 0,2 kg). Forma látky by byla na delší rozbor a .pro jednoduchost ji prozatím vynechám.
2. Předchozí odpověď je i odpovědí na energii. Hmota cihli reprezentuje 0,6 trilionu Joule. K romu by v některých případech bylo třeba připočítat realtivní energii danou polohou v potenciálovém poli a kinetickou energii, ale pro cihlu zabudovanou ve stavbě, měřenou naapříklad v ruské v soustavě PZ-90, jsou tyto složky zanedbatelná a lze je tedy považovat za v prvním přiblížení za nulové.
3. Jsou měžitelné její časoprostorové souřadnice. Její polohu v prostoročase lze vyjádřit buď jako pevný čtyřrozměrný interval, nebo jako interval daný parametricky. Proto odpověď na tuto otázku bude odpovědí na bod 4.
4. Konkrétní cihlu v časoprostorových souřadnicích lse vyjádřit například takto:
je to objekt, nacházející se v intervalu souřadnic (50,1098114-50.1098140 SŠ,14.4025109-14.4025119 VD, 191,00-191,08 n.m., 35123,256 - 57658 MJD) První tři složky jsou v systému Pz-80, čtvrtá (časová) v systému MJD.

Počítal jsem to ručně, takže za případnou numerickou chybu se předem omlouvám. Doufám, že jsem skutečně označil cihlu a ne krychličku vzduchu.

Přidat nový příspěvek