dve poznamky

Kammerer | 30.06.2017

Píšem svoj príspevok ako „technickú“ otázku, nie je mojim cieľom ani obhajovať marxizmus, ani rýpať do KSB. Môj subjektívny pohľad. Prečítal som si prácu Stalina Ekonomické problémy socializmu v SSSR a získal dom ten dojem, o ktorom hovorí aj článok, že povrchní čitatelia si ho vyložia tak, že jeho text marxizmus nekritizuje, ale podporuje. Tak som aj ja Stalinov text pochopil, vo svojich listoch vysvetľuje, kde v úvahách ľudí, na ktorých reaguje, sú chyby a kde sa práve oni od správneho výkladu marxizmu odklonili.
Aj táto vrstva informácie je tu spomenutá, ale článok ukazuje, kde treba hľadať ten hlbší význam, kde je marxizmus kritizovaný. Nechcem písať dlhý traktát, mal by som k tomu dve poznámky.
Ak Stalin hovorí, že niektoré pojmy marxistickej politickej ekonómie už nie sú použiteľné a treba hľadať nové a vôbec spracovať novú politickú ekonómiu, dá sa to chápať aj tak, že tu nejde o „odpis“ marxizmu ako chybného systému, ale hovorí to preto, že Marx (v Kapitáli) popisoval kapitalistickú spoločnosť a jej fungovanie a preto (Marx) používa pojmy, ktoré mali význam v tomto zmysle. Ale pre ďalší postup a fungovanie socializmu nemožno vychádzať len z týchto pojmov, ale je potrebné „ísť ďalej“. Možno by som to prirovnal k tomu, keď Einstein formuloval teóriu relativity, posunul fyziku na ďalšiu úroveň, ale neznamená to že Newton bol hochštapler a jeho popis fyziky je neplatný a zavádzajúci. Sám (Stalin) uvádza, ktoré pojmy považuje za objektívne a stále je treba s nimi pracovať a ktoré už je potrebné opustiť, pretože sa týkajú práve len popisu kapitalistických vzťahov a v socializme už nemajú náplň. To je práve tá ďalej kritizovaná „nadpráca“, „nadprokut“ a pod. (Takto to píše aj Stalin (aj) v citáte ktorý je v článku uvedený.)
K tomu je moja druhá poznámka. Tvrdenie, že tieto pojmy sú nemerateľné je (podľa mňa) „hluboké nedorozmumění“ a nie je možné na tom stavať tvrdenie, že marxistická politická ekonómia je metrologicky nepreukazná. To predsa nie sú merateľné kategórie, to sú filozofické a opisné pojmy, cez ktoré Marx zobrazuje vzťahy v spoločnosti k výrobným prostriedkom, produkcii a ich rozdeľovaniu. Nie sú z princípu priamo merateľné, tak ako sa nedá odmerať, ani odvážiť napr. „vlastníctvo“. Alebo ako sa dá odmerať, či a v akej miere existuje akciová spoločnosť ?

Přidat nový příspěvek