Re: celkovy vykon

Standa | 24.05.2017

Díky za odkazy. zkusím se tím prokousta podrobněji.

Řada věcí je tam určitě určitě dobrým popisem realiry, u dalších si ale nejsem jistý, jestli se jedná jen o zjednodušení pro účely přednášky, nebo o zásadní chybu v úvahách toho přednášejícího.

Konkrétně:
- hledám ve Vámi odkázaných materiálech (zatím marně - ale prošel jsem jen část) zmínky o Larmorově rotaci, což je dost významný jev pro chování plazmy v radiačních pásech. Částice se nepohybují rovně podél siločar, ale ve své naprosé většině po spirálách či kruzích kolem nich. Jejich hlavní složka rychlosti je tedy kolmá na magnetické pole a výsledný pohyb středu jejich rotace podél siločar je mnohem pomalejší, než je samotná rychlost částic. Ve videopřednášce je ale jen šipka s vysokou rycholstí podél siločar.
- není mi úplně jasné, proč by se napětí za sebou naskládaných "double layer" mělo sčítat a nikoliv vyrušit. Na potenciálový rozdíl mezi vnějšími náboji dvojice těch vrstev je přece možné se dívat také jako na vrstvu, kde je potenciál přesně opačný. Nabitá částice, procnázející postupně těmito vrstvami a mezerami mezi nimi, bude tedy střídavě urychlována a zpomalována.

Ale budu to dál procházet - prozatím si z toho nedělám žádný konečný závěr. Hlavně si z toho zkusím dohledat a prověřit kvantitativní výsledky, které lze případně měřit.

---
To kamené oplocení v textu stále marně hledám. Zkoušel jsem na stránce najít řetězce "plot", "plocen" a "oplo" ale vyskytuje se to jen v naší diskusi (a nesouvisejícím slově "teplota"). Je snad vyjádření o plotě v některém z odkázaných videí? Ta jsem zatím neprošel.

Přidat nový příspěvek