Re: Re: Re: Re: Re: Re: BELL

Standa | 18.05.2017

Při stanovování osy jsem vyšel z pravdivosti tvrzení:
"Čím ďalej na východ, tým vyššia úrokova sadzba"

Zvolil jsem tedy takovou osu, která důsledně ctí polohu sousedních zemí východ-západ. Zvolil jsem takové země, aby ta osa byla co nejdelší. A dál už je to jednoduché: Pokud těm zemím přiřadíme jejich úrokové sazby a výše uvedené tvrzení je pravdivé, měli bychom dostat rostoucí posloupnost. Pokud je to tvrzení nepravdivé, tak takovou posloupnost nedostaneme.

Pokud jste měl na mysli, že to tvrzení platí jen na ose (DE-CZ-SK-UKR) a jinde je neplatné, měl jste to napsat. Mezi zmíněnýmu čtyřmi zeměmi nejspíš skutečně platí.

Ovšem při porovnání západněji položené Británie nebo Francie už to tvrzení nejspíš neplatí, protože alespoň co jsem dohledal, tak hypotéční sazby jsou tam podobné jako v ČR (podel údajů z roku 2013). A třeba Rusko je má jen o něco vyšší než Maďarsko, které je ale výrazně západněji.

(střední sazby hypoték v roce 2013, jak jsem je dohledal na stránkách EMF: DE:2,75 CZ: 3,26; SK:4,10; UKR:cca 7; RU:12,4; HU:9,64; GB:3.32; Portugalsko: 3,24,; USA 3,98)

Novější data jsem našel jen pro několik zemí, proto starší rok. Klidně upřesněte, máte-li lepší data.

Přidat nový příspěvek