Souvislost a Afghánistánem

Lin | 14.05.2017

Pokud se zaměřím pouze na Afghánistán, pak tam se o "maková pole" snažili už koloniální Britové.
Samozřejmě - Afghánistán má také velmi důležitou strategickou polohu, takže v 19. století se tam "křížily" plány Británie a carského Ruska.
Jestliže se Britové snažili zahnat chudobné pastevce Afghánce do pěstování máku (pro výrobu opia) - Rusové se naopak snažili naučit je pěstovat zemědělské plodiny ("k jídlu") a dařilo se jim to.
Proto mají Rusové (i země bývalého socbloku) i dneska mezi Afghánci lepší renomé, než "západ".
Už po 2. válce pomohl SSSR Afghánistánu vybudováním dopravní infrastruktury. Později se budovaly továrny - třeba i Československo tam vybudovalo textilku a cementárnu. Afghánistánu se začínalo dařit a směřoval k soběstačnosti:
https://www.youtube.com/watch?v=kHbSE22J6LQ

To se, samozřejmě, nemohlo líbit "západu", který tím ztrácel vliv v oblasi, jakési "bráně" mezi Blízkým východem a Asií. Takže - začal s taktikou rozeštvávání společnosti a to pomocí mudžáhidů. Ti se vymezovali proti současným trendům - s tím, že "znevažují islám" a jsou proti všem národním tradicím. Mudžáhidové jsou vlastně nacionalisti, zastávající středověký islám - a jsou "předlohou" islámského radikalismu.
Financováním a výcvikem z nich americké "služby" nejprve vytvořily Al-Kajdu, později IS.

Afghánistán se po těchto zásazích z venčí začal rozdělovat na různé mocenské skupiny. SSSR se ale nikterak nechtěl "vměšovat" a to až do r. 1979, kdy byl zavražděn velký Brežněvův přítel a oblíbenec. Tarakího udusili polštářem a Brežněv se nechal "přesvědčit" k zásahu sovětských jednotek.
Dneska již víme, že za touto "taktikou" jsou prsty Břežinského. SSSR nakonec nejen že ztratil vliv v Afghánistánu, ale celé to "dobrodružství" se nakonec podepsalo na rozpadu SSSR.
Afghánistán se postupně propadal o století a to až k těm makovým polím. Země je rozvrácená, lidé unavení - a Afghánistán na přední příčce producentů opia. Americká základna v Kosovu slouží jako největší překladiště a "dopravce" afghánského "produktu" do celého světa. Američané jsou tam "zaangažováni" už více jak 16 let - a konec tomu v nedohlednu...
A obyčejní Afghánci? Názor mnoha z nich je, že Rus jednak bojoval čestně, uměl i boj "muže proti muži" v těžkých horských podmínkách. Uměl se dělit o jídlo i s nepřítelem, staral se o vesničany. A když odcházel, zanechal v zemi všechno, co mu patřilo. Oproti tomu - Američan je "nic". Ten umí jen bombardovat. A vezme úplně všechno - i to, co mu nikdy nepatřilo.
Tož tak... Je jen otázkou času, kdy se to zlomí a Afghánci sami vyženou své okupanty.

Přidat nový příspěvek