Re: Jardo, uzavřu to tím, že velmi stručně uvedu ...

Mariet | 01.05.2017

Pane Jardob, dekuji Vam za Vas clanek. Jsem rada, ze jste ho sem dal, moc jste pripomnel me mysleni, kterym jsem prochazela v mladem veku a hlavne mne zajimalo, jake jsou reakce a jak velke mnozstvi lidi smysli stejne. Je to pro dulezite, protoze jsem si timto vlastne overila, ze clovek nezraje vzdelanim, ale zkusenosti a ty se nedaji predat. Jak moje maminka rikavala, ze az se clovek nauci jak s zivotem nakladat, tak konci, jde do zeme a neni mu to k nicemu. A babicka rikala, ze kazda valka lidi dala dohromady, stmelila a po valce byli vzdy spolupracujici. A ja ji oponovala, to prece musi jit i bez valek. Az dnes vim, ze to nejde. Bolestne, moc...Tretinu zivota jsem byla verici v boha, a byl to tezky a dlouhy boj to vypudit uplne, ale dohnalo mne to, byl to jediny zpusob jak se zbavit utrpeni, ktera mi ta vira prinasela.

Prvni problem vidim v tom, ze buh je spojovan s dobrem, a vubec ze lide maji tento pohled rozdelovani na dobro a zlo. Nelze u toho stanovit hranice, ani to Desatero ani nic jineho se neda pouzit, protoze opakovane jsem zacala videt nesmyslnost tohoto prave pri osvojeni si hodnotit veci nejen ze sveho pohledu. Podivat se z pohledu opacneho ci ostatnich stran je skutecne nutnosti. Reknete si napr. ze adopce je dobro. Ale muze to byt i zlem, tudiz tady je proste opravdu nutnost hodnotit veci ze siroka a do hloubky a pak se obraz dobra ci zla rozplyne, je nepouzitelny.

Dalsi velka zkusenost je to, ze clovek dela chybu, kdyz na zaklade svych MOZNYCH schopnosti si zacne prikladat vetsi hodnotu ci vahu nez ma ( z hlediska vesmiru jsme skutecne nicky) a oddeli se od prirody dokonce i tim, ze se nad ni povysuje. Ani nad zvirata se nemame povysovat, spousta uz za to zaplatila zivotem. Nemohou pracovat, tvorit a jejich mysleni je jinde, ale maji jine vyhody, ktere nam chybi a nebo se jich vzdavame. Napr. redvidavost, vyhodnocovani situace a rychlost jim muzeme zavidet ( ne tedy vsem, a bylo by toho vice).

Pisete, ze mame v sobe sklony, ktere nas tahaji k dobru i zlu. A zkuste tato slova proste vynechat a zamerit se na podstatu, ktera toto rozlisovani nema. Uvidite, ze jde v podstate o priklaneni se k tomu, co nam dela dobre s ohledem ci bez ohledu na druhe, co to prinasi jim. Kdyby fungovalo svedomi a mravy, tak by si teoreticky zadny clovek nemel dovolit jakekoliv poteseni na ukor nekoho.
Najdete penezenku a krome penez je tam i obcanka a doklad s adresou. Zacne pracovat svedomi? Clovek v pohodove situaci by rekl, ze ano, ale ono zalezi presne na okolnostech toho, kdo ji nasel. Pokud to bude nekdo, kdo par dni nejedl, tak ji drapne, vytahne penize a zbytek zahodi, a bude utikat si neco koupit.
Je to zlo? Neni pro nej, treba utika a pritom dekuje bohu za zachranu. Zadne svedomi se v nem neozve.

Nebo pisete: Načo by si Boh stvoril dobrodružsvo, ktoré by ho zaviedlo do slepej uličky?

To je uvaha ci domneka, ze tim nutne musel neco sledovat. Nemusel. Pokud by byl buh ( ja ho neberu, ale vyloucit to taky nemohu), proc by nutne musel zivotem na zemi neco sledovat. A muzete vyloucit, ze ho to muze i bavit se divat na to trapeni na svete? Nemuzete. To je pouha predstava, ze buh by byl dobry. Do tohoto se nema cenu poustet, protoze se to neda zjistit. Proste zadny produkt nevi jak byl vyroben, ani jaky byl skutecny zamer vyrobce, jestli k pouziti nebo na ozdobu ci kulisu. Neresim neresitelne. Je toho az nad hlavu, co resit mame ci meli bychom nebo i musime a nedelame to.

Přidat nový příspěvek