Re: Re: Re: Re: manipulace

bigos | 02.04.2017

škoda, že nevieš/nechceš(?) pochopiť čo som tým myslel. Je na škodu veci, že škatuľkuješ bez toho, aby si sa aspoň spýtal, ako to bolo myslené. Nikdy som tu v diskusii nemal problém a toto čo je teraz ma veľmi nepríjemne prekvapuje, najmä tie unáhlené závery.
Vysvetlím ako som to myslel: svedomie je podmienené kultúrou, v ktorej jednotlivec vyrastá/žije. To, čo je pre jednu kultúru normálne a morálne, môže byť pre inú neprijateľné. Preto je nutné sa obnoviť podľa Božieho obrazu - premeňte sa obnovením mysle, aby ste dokázali rozsúdiť, čo je vôľa božia, totiž čo je dobré, milé, dokonalé (List Rimanom 12.kapitola)

Pre Mayov boli napríklad ľudské obete súčasťou kultúry a náboženstva, preto tieto veci nezaťažovali svedomie jednotlivcov. Pre Európanov však toto bolo neprijateľné. Pre kanaánske národy boli tiež ľudské obete súčasťou náboženského kultu. O tomto som písal. Nabudúce prosím bez škatuľkovania a obviňovania, stačí sa opýtať.

Kresťania majú normu svedomia podmienenú Novou zmluvou: Milovať budeš Boha z celej sily a blížneho ako seba samého - toto je štandard pre biblické kresťanstvo a pokiaľ si človek obnoví svedomie podľa tohto štandardu, je možné žiť podľa svedomia. Zároveň láska k Bohu a láska k blížnemu vytvára predpoklady pre plnohodnotný život jednotlivca, pre medziľudské vzťahy, ako aj pre fungovanie spoločnosti, ktorá je postavená na týchto základoch.

Přidat nový příspěvek