Re: nesrovnalosti v nesrovnalostech

M.C. | 10.02.2017

Přečtěte si to pořádně:
V článku se píše o tom, že pronikly prapory 1. a 3. americké divize, není uvedeno kolik praporů. Ano, mohlo by to být teoreticky tak, že každá divize vyslala po hlavních osách postupu předsunuté tankové a mechanizované prapory, aby ověřily průjezdnost tras a další překážky po cestě, případně rozmístění jednotek protivníka, aby hlavní pochodové proudy divize nevjely bezhlavě do nějaké pasti. To se dělá zcela běžně.
Když už by se vydali natáčet dokument o postupu americké armády na Karlovy Vary, tak by bylo logické kdyby jej natáčeli na cestě do Karlových Varů, ne? Když se ta možnost nabízela. A jedině tam by taková výmluva mohla obstát.
Most u Remagenu nemohli u Remagenu natáčet, protože ho ještě před koncem války Němci bombardováním zničili. Podobný most by asi našli i na Západě, ale nikde na Západě se v té době nebořilo celé město kde by mohli navodit opravdu autentickou atmosféru války, opravdu bořit domy apod.

Ve směru na Cheb a KV je průchod přes hranici do obydleného prostoru na dobré komunikace nejkratší a nejsnazší, všude jinde na celé Šumavě je to daleko komplikovanější a cesty tam nijak nepřipomínají trasu do KV. Další vhodná trasa k průlomu je až Č. Velenice- ČB.
Čas 15-20 minut jsem si stanovil jako orientační podle údaje z článku o tom, jak hluboko za čárou byli zachyceni a mě známé pochodové rychlosti kolon pásových vozidel, přičemž jsem bral spíše nižší hodnoty.
60km/h=1km za 1min, 30km/h= 1km za 2min, 20 km/h= 1km za 3 min. Jak prosté, milý Watsone.

Z ostatních úseků západní hranice je to do Mimoně ještě dále.
Co myslíte tím, že vedení KS bylo obsazeno převážně parazity?
Jestli se tím myslí komunistická strana, tak vedení jakékoliv KS nemělo v tom okamžiku možnost vývoj situace ovlivnit, armáda měla své rozkazy a jela podle nich, takže případné zamoření jakýmkoliv druhem parazitů nemělo na bezprostřední vývoj situace vliv. Naší armádě zakázali klást odpor a tím to zhaslo.

Sovětští vojáci byli naopak na možnost střetu s jednotkami NATO předem upozorňováni a byli na to připraveni. V jednom útvaru dokonce velitel uzavřel debatu na toto téma: V každém případě, pokud k tomu dojde, je věcí naší vojenské cti, aby socialistická část Československa byla větší než ta imperialistická.
Ti vojáci a velitelé vojsk vyslaných k nám tomu věřili, že k nám jedou potírat kontrarevoluci a brali to vážně. Kdyby se před nimi nějaký americký tank objevil a vystřelil, tak by se tomu nedivili a šli by do akce bez ptaní. Jenom by to nahlásili nahoru.
Do předsunutých a průzkumných odřadů bývali určováni schopní a samostatní velitelé, kteří uměli rychle a správně vyhodnotit situaci a najít řešení.
Dobrý popis je např. v knize J. Bessonova (název jsem zapomněl, vyšla před cca 15 lety v nakl JOTA), kde autor bývalý velitel předsunutého odřadu v síle 10 tanků popisuje boj za německými liniemi v úvodní fázi berlínské operace.

V reálu se Američané naopak stáhli do vzdálenosti 30 km od hranice, aby nedošlo ke střetu, kdyby nějaká splašená sovětská jednotka projela až do NSR.
Jak napsal jeden kontroverzní ruský spisovatel:
,,Vojáci západních armád mají velkou schopnost zabíjet, ale malou schopnost umírat."

Přidat nový příspěvek