Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dobrý pokus

Lin | 29.01.2017

I já moc děkuju - za pochopení i shovívavost.

A souhlas s těmi "oprávkami". Jen ještě dovysvětlím (a možná se tím vysvětlí i rozpory):
1) Naši opravdu byli jako ochranka pokladu. Bedny byly zapečetěné ruskými úředníky (nebo jak je nazývat - prostě členové ruskými komisaři určené komise, co měla převoz zajistit), takže svévolně z nich nic brát nemohli. Ostrahu naši dělali proto, aby nedošlo k přepadení loupeživými bandami, kterých se v té době vyskytovalo poměrně dost.
Ovšem - za situace, kdy vlak havaroval a některé vagóny vykolejily a bedny se rozbily (tu situaci popisuje třeba Motl) - pak ano, pak si něco pobrat mohli. Jenže... nevím si rady s tím, že převozu byli přítomní i komisaři a existoval soupis...
Dál si myslím, že je dost věrohodná informace, že nejméně polovina pokladu byla odvezená do Anglie a Kanady. Legiobanka nebyla žádný gigant - patřila ke středním peněžním ústavům - takže i zde mi tvrzení, že byla založena na "carském pokladu", dost kulhá.

2) No... Tady poopravím. Obecně ano - to, co jsme psala.
Jenže ony jsou popsané našimi i případy, kdy se určití jedinci zrovna "košér" nechovali. Třeba ukradli jediného koně chudákovi - nebo pobrali poslední jídlo, co ve vesnici našli. A v zimě, takže...
Nebo je popsaný (ještě z Ukrajiny) jeden český zásobovač, který keťasil jak na místních, tak na našich.

A abych byla upřímná, četla jsem i věci kolem násilností. Však jsem to psala, že někteří se tam "učili rychle". Jenže - byli to jedinci a ti nejhorší byli potrestaní (i vyhnáním od legie) - ti zlodějíčci pak aspoň odsouzením u svých kolegů.
Takové chování se ale dá pochopit - po prožitém a viděném, po letech "zvířecího žití" a stále odkládaného návratu domů. To je právě to, co je v každé válce.
Prosím, pročti si také tu dizertační práci - odkaz jsem dávala. Obsahuje skutečně dobrý popis situace. Najdeš tam i to, jak se naši dívali na tu "slavnou revoluci" - tuším, že někde od str. 158.

Ještě jsem našla "něco" ke Kramářovi, což je dost zajímavá postava naší politiky. Opět - je to dlouhé, ale vyplatí se pročíst.

https://archive.org/stream/karel_kramar-zivotopis/karel_kramar-zivotopis_djvu.txt

Dá se z toho i dojít k obrázku, jak účelově jsou určité události postupem času vykládané a důležité osobnosti té doby zpochybňované. Kramářův plán nebyl až tak fantasmagorický, protože předpokládal ozbrojit ruské zajatce "na západě" a k nim přidružit dobrovolníky ze všech slovanských zemí - a jít "očistit Rusko od bolševické nákazy". Kramář totiž razil, že Rusku vděčí všechny slovanské národy - za to, že dosud existují - a tak by mělo být svatou povinností postavit se na obranu Ruska.

1) Kdybychom jako občané R-U nedělali nic a naši muži všichni poctivě bojovali za R-U, jak by se na nás dneska dívali? Měli bychom vůbec nějaký stát - nebo by z nás dneska byli "čeští Němci"? Masaryk nebyl pro "blahořečení legií", ale věděl, že bez nich by náš stát těžko vznikl - což je dnes zpochybňované - tak, jako vůbec jeho existence. A opravdu - "mocnosti" se rozhodly náš stát povolit, protože se obávaly, co by bylo, až se naši v takové síle, s takovými zkušenostmi a se zbraněmi vrátí.

2) Masaryk říkal "legie se nesmějí vměšovat" - a bylo to špatně. Kramář říkal "je potřeba, aby se legie do bojů zapojila a Rusko osvobodila" - a bylo to špatně. Tak co vlastně?

Tím vším ti chci jen říct, že dneska ze "zpochybňuje" kdeco z našich dějin. A má to účel ten, abychom jako žádnou historii neměli, všechno, co jsme kdy udělali, bylo špatně, všechny naše osobnosti byli špatné a my sami jako národ jen "bezpáteřní masou" zbabělců, zlodějů a lhářů, která si všechno "odseděla", všechno získala podvodem - takže není důvod, aby národ dál existoval a to (pro začátek) ve vlastním státě.
Víš, úplně prvním impulzem, proč jsem psala svůj první vstup sem, bylo vědomí, že "hodit legie do koše" by mělo stejný efekt (se stejnými následky), jako kdyby dnešní Rusko "hodilo do koše" svou Rudou armádu jen proto, že bojovala v občanské válce a ne zrovna "košér". Ty legie totiž, stavěly na tradici husitů a na legiích zas naše novodobá armáda...
Neodpustím si:
https://www.youtube.com/watch?v=JPrWqSERKaM
https://www.youtube.com/watch?v=RTBDNRmeBBw

a měj se hezky, dobrou noc, díky za diskusi...

Přidat nový příspěvek