Re: Re: Re: Dobrý pokus

Nikdo | 29.01.2017

Zdroj http://www.karelvasatko.cz/historie-ceskoslovenskych-legii/odborne-clanky/ruske-legie/vseobecne-k-cs-legiim-na-rusi jsem nastudoval a nenašel žádný zásadní rozpor od autora uváděnými fakty.

2) S tím ukradeným pokladem to už je pouze otázka výkladu. Pro bolševiky a Rusko byl ukraden a dán nepříteli a z hlediska ČSV to byla vojenská operace, kdy zajistili poklad. A pak si myslím, že bylo v ČSV dost mizerů, kterým ledaco zateklo mezi prsty a pak je otázka jestli je ČSV jako celek zodpovědná za konání těchto lumpů (podle mně ano). Ale souhlasím autor by to mohl formulovat malinko jinak.

Z hlediska hodnocení považuji za důležitý výsledek a ten byl, že bílý rozvraceli a pustošili zemi a terorizovali obyvatelstvo za zlato, které mělo pod kontrolou ČSV. Nejde o vinu a v dané situaci s manévrovacím prostorem, legionáře naopak chválím, ale objektivně to bylo špatné. Je potřeba oddělit objekt a subjekt. Objekt (Rusko) byl v špatném stavu - byla válka a legionáři byli lidé s různou morálkou. Subjekt se hodnotí obtížně, protože ten se hodnotí podle záměrů a schopnosti záměr realizovat a my nevíme přesně o co komu šlo.

4) Nevím s žádnými zdroji jsem se nesetkal, ale z něčeho živi museli být a že by to byli až takoví "Mirkové Dušínové" to se mi nezdá. A o přínosu TECHOD(u) autor psal. Tady bych za nejobjektivnější viděl jak na legie vzpomíná Ruské obyvatelstvo. A pozor obyvatelstvo není blbé a dokáže intuitivně najít dobro (a kdo to s ním myslí dobře - proto taky existuje propaganda, aby likvidovala tento vliv zdola), ale nemají nástroje jak ho prosadit (to elity neustále vymýšlejí kravinu za kravinou v touze po osobním prosazení). Takže bych se spolehl na zprávy z lokálního egregoru a nejlepší by bylo zajet na ta místa a vycítit to.


Za polemiku Ti Lin velmi děkuji. Nesouhlasím pouze s tímto podle mně urážlivým a znevažujícím a ironickým úvodem:

Článek beru jako pokus o objasnění událostí 1.sv. války a "úlohy" našich legionářů v Rusku. Ovšem... pokus je pokus a já s mnohým nesouhlasím - dá se říci, že s většinou.

Je to můj subjektivní názor a považuji to za neetické, když někdo píše knihu, která dá opravdu hodně práce a kvalita tam podle mně nesporně je, takhle to shodit, když se navíc neshodujete s autorem pouze v obecnějších hodnoceních, která autor se snaží poměrně důsledně oddělovat od faktů. Po takových reakcích, kdybych já byl autor, tak mně bude přecházet chuť tvořit a já se moc na tu knížku těším a přeji autoru ať se dílo podaří.

Přidat nový příspěvek