Re: Re: Dobrý pokus

Lin | 29.01.2017

Co si autor po odvedené práci nezaslouží? Mou polemiku?
Já ocenila jeho práci jako pokus o nečernobílé objasnění - ovšem takový, se kterým v některých vývodech nesouhlasím.
Některé dostupné zdroje, ze kterých čerpá, nejsou totiž pro mě věrohodné (už jsem to tam napsala), protože nejsou (aspoň snahou) nestranné - viz Olšer, Krystlík, Soukup.
To, co jste napsal v úvodu, že "mužstvo stranilo bolševikům a důstojníci kopali za své zájmy" - tak to se říct tedy nedá. Ta situace byla na mnoho složitější. Obecně by se dalo říct, že to našim bylo úplně fuk a jediné, co chtěli, bylo - domů!

1) Ano, Legie sloužila Kolčakovi, na příkaz "mocností" a měla ho chránit před "rudými". Nesouhlasím s tím, že tam naši byli jako hosté. Jednak to byli povětšinou lidé z území R-U nebo vojáci R-U, kteří přeběhli na ruskou stranu, aby nemuseli bojovat na straně nenáviděného R-U, jednak to byli zajatci. A ti skládali přísahu carovi - ne Leninovi ani Trockému - takže je logický jejich souhlas s bojem na straně "bílých"
2) Ne, neodcizila
3) Ano - šibenice stavěla, lidi věšela, jen těžko říct, že "diverzanty". Mějte na paměti, že v mnohých oblastech bezvládí Legie jako jediná skutečná moc musela suplovat tu ruskou - státní - a ne svévolně, ale na požádání a taky nejen v exekutivě. Nicméně - ani naši se ve svých vzpomínkách netají tím, že čím déle jsme tam byli, čím víc zvěrstev "bez pravidel" jsme viděli a cesta domů nám byla upíraná, tím více klesala morálka mužstva a někteří naši se od Rusů "rychle učili"
4) Fabriky neobsazovala a výnosy si nepřisvojovala. Jednalo se o obnovování výroby v oblastech, kudy prošly boje a to výroba většinou taková, kterou Legie potřebovala ke svému samozásobení. Z výdělků (z prodeje přebytků) byli vyplácení dělníci, byly zajišťované potraviny a ochrana.

Já už tu napsala na toto téma moc a moc... až se mi tu někteří smějí... Takže - nechci se opakovat, zkuste pohledat sám/sami - a čím blíže době, tím je pravděpodobnost úmyslného zkreslení menší.
Zatím jen tady - dle mého vcelku dobrý přehled:
http://www.karelvasatko.cz/historie-ceskoslovenskych-legii/odborne-clanky/ruske-legie/vseobecne-k-cs-legiim-na-rusi

A na závěr:
Na Legie je opravdu nutné dívat se v kontextu té doby - a ta doba byla tak strašná, že je těžké se v ní vyznat i samotným Rusům. Samozřejmě, že někteří z Rusů na nás nadávají a píší hororové stati - a někteří vzpomínají s úctou. Záleží na tom, kdo v té době na které straně zrovna stál.

Přidat nový příspěvek