Re: Re: Re: Európa do 13. storočia

Lin | 06.01.2017

I já díky za reakci - a pokusím se ti ještě něco přidat.
S Římskou říší jsi to odhalila velmi dobře. Nebylo možné za takových okolností řídit tak velikou říši - a to ani administrativně. Na některých obsazených územích totiž žili "barbaři", pro které byl kastovní systém ŘŘ a otroctví naprosto neznámou věcí a neslučitelnou s jejich způsobem života. Takže kladli odpor a to i přesto, že území již bylo Římany vojensky dobyté. Nadneseně řečeno - zuřila tam neustálá "partyzánská válka", která stála Impérium nejen dost životů zkušených vojáků, ale také administrátorů, pověřených řízením a zaváděním římských zvyklostí. Římská centra musela být opevněna a opatřena silnou posádkou, aby odolala útokům Možná si pamatuješ z některých filmů, že do provincií se v pozdějších dobách posílalo spíš za trest a nikomu se tam z centra Říše nechtělo. A ti porobení "barbaři", kteří měli pracovat na Říši a živit ji výsledky své práce, buď utíkali při každé příležitosti nebo byli osvobozováni "partyzány". Těžké údery dostávali Římané již v Galii, později v Británii a nakonec v Germánii, kde se postup již úplně zastavil.
A pokud přijmeme myšlenku, že Impérium bylo prvním pokusem o ovládnutí tehdy známého světa, pak se při tažení na sever od Říma zjistilo, že to nepůjde tak hladce a plán má závažné chyby.
Jak správně píšeš - bylo potřeba lidi ovládnout, přimět k poslušnosti a řídit jinak, než bylo doposud zvykem. A bylo k této "funkci" vybrané náboženství... a ještě něco.
Jestliže vyšlo najevo, že na sever od Říma žijí lidé, kteří raději zemřou, než aby žili v otroctví, pak bylo potřeba nabídnout jim cosi, co jim poskytne iluzi svobody.
Na jedné straně "křesťanství" - velmi podobné jejich religii - ale vedoucí k otroctví duše - na druhé straně vazalství = slib věrnosti a oddanosti "nadřízenému", což bylo velmi podobné zvyklostem lidí "na severu", ovšem... úplně jinak. Lidé "severu" také přísahali věrnost a oddanost "nadřízenému", ale nadřízenému na principech mravnosti, zkušenosti, důvěry... atd. - kdežto "v nových dobách" byl "nadřízený" kýmsi jmenován glejtem (nebo patřil do určité privilegované kasty).
Pak už je jednoduché pochopit, proč vznikl feudalismus se svými šlechtici.
V literatuře se většinou píše "Impérium se rozpadlo". Ano - ale nikam nezmizelo. Bylo jen potřeba přetransformovat ho do menších a snáze ovladatelných celků a nechat vzniknout mocenské "elitě" šlechticů (což byla obdoba patricijů) - a to na přijatelnějších principech. Možná si i vzpomeneš, že mnohé šlechtické rody vznikly na základě odměny za statečnost a věrnost předka. A pomocí těchto šlechticů, kteří také museli přísahat věrnost "nadřízenému", se dalo ovládat už slušně veliké území a to bez toho, aby obyvatelé pociťovali nějakou nadvládu "cizáků".
A těžko je náhoda, že již celkem brzy se "rozpadlé" Impérium objevuje znovu - a to ve Svaté říši římské, kde prvním císařem byl právě Karel Veliký - král Franské říše - korunovaný na císaře římským papežem.
A na závěr se vrátím k počátku tvého příspěvku.
První tisíciletí, kdy probíhalo násilné křtění a zavádění překrouceného křesťanství, bylo dobou nejspíše hodně krvavou a temnou. Zhruba od r. 500 do 800 je vůbec doba, o které nejsou téměř žádné historické záznamy - krom církevních. Doba je provázená i velkým úbytkem obyvatel, takže někteří autoři předpokládají i nějaké klimatické změny nebo dokonce přírodní katastrofu. Nemusí to tak dle mého být - může jít skutečně "jen" o následky "křtění" a výbojné války proti původním obyvatelům Evropy "na sever od Říma". V této inkriminované době nám také vzniká islám - což byla tehdy hrozba pro pseudokřesťantsví, které se dosud pevně neuchytilo. No a zhruba od r. 1000 tu máme další masakry a to v podobě křížových výprav. Takže zvýšení evropské populace bylo tehdy otázkou přežití - proto také ten "oddych" a podmínky, aby se populace mohla zvýšit. A když se na tato krátká "mírová" období v dějinách zaměříš, zjistíš, že nastávají vždy po nějakých obdobích krutých lidských jatek. Jako kdyby nám "někdo" dával oddechový čas, abychom nevyhynuli pod kritickou mez, protože pořád je potřeba aby "elitu" někdo živil a bylo z čeho financovat další výbojné války...

Přidat nový příspěvek