.

Cico Ciciak | 16.01.2017

Vitamín B12 a vegánska strava (čisto rastlinná bez živočíšnych produktov)
---------------------------------
Vitamín B12 je pro plnohodnotný lidský život nepostradatelný, ovliňuje správnou funkci krvetvorby, nervového systému, zlepšuje pamět a snižuje riziko vzniku srdečních chorob.
Obecně se dá říci, že u konvenčně se stravujících lidí je jeho hlavním zdrojem živočišná potrava a doporučená denní dávka je poměrně nízká - kolem 2,5 mikrogramů (v závislosti na tělesné váze). Pokud je jeho příjem vyšší, ukládá se do jater, kde se tvoří zásoby i na několik let dopředu. Nicméně je rozhodně zdravé vitamín B12 doplňovat do organismu pravidelně.
Co se týče veganských zdrojů B12 z klasických potravin, tak v nich se vitamín B12 nevyskytuje, resp. není v podobě využitelné pro lidský organizmus. Synteticky vyráběný vitamín B12 se ovšem v hojné míře přídává i do velkého množství klasických výrobků, jako jsou například rostlinné margaríny, veganské jogurty, různé druhy džusů apod. Určitě nezaškodí pořádně si prostudovat etikety výrobků a preferovat ty produkty, kde je vitamín B12 přidaný.
Další oblastí, jak si zajistit dostatečný přísun tohoto vitamínu, jsou potravinové doplňky.
Jak už nasvědčuje název tohoto článku, my se ale nyní zaměříme na jednu poměrně málo známou oblast, kde je vitamín B12 zastoupený ve vyšším množství. A to jsou energy drinky.

Přidat nový příspěvek