Re: Žukov?

Perun | 12.12.2016

Kritické a dosť podrobné knihy o Žukovovi píše Suvorov (Rezun). Tieň víťaztva, Oblom (v ruštine) atd. (Suvorov je kontroverzná postava, ale píše zaujímavo a podnetne.)

Čo sa mňa týka, ja by som bol s kritikou opatrnejší (ikeď je treba si nezakrývať oči, preto o Žukovovi viem kritického relatívne veľmi veľa).

Je to podobné ako napr. s Medvedevom a Putinom. Putin si ho tam s nejakého dôvodu drží. A to od r.1990 a asi aj skôr. Podobne je to so vzťahom Žukova a Stalina (Žukov koniec koncov prežil čistky r.1937-38.)

Podľa mna -dosť som nad tým rozmýšlal- si Stalin Žukova držal ako svojho zástupcu (velita Stavky, náčelník GŠ, velitel rozhodujúcich frontov) z nejakého dôvodu. Minimálne práve preto, že sa "nebál" mať straty. A že mal akúsi schopnosť hnať tých vojakov proti gulkám (nie každý ju má). Možno mal aj nejaké iné užitočné vlastnosti, ale aj táto jediná by stačila, aby bol občas užitočný. (že to nebol nejaký velký mozog a stratég, je asi jasné - tam boli iný : Šapošnikov, Vasilievskij, Štemenko, Antonov a pod.)

Vysvetlenie Pjakina, že Medvedev resp. Žukov sú celé desatročia pravou rukovu Putina resp. Stalina iba preto, že im ich infiltrovali nejaké temné sily, "trockisti" a pod., je naivné, ak nie rovno hlúpe.

Přidat nový příspěvek