Dosť nejasné

JaroX | 03.12.2016

Priznám sa, že pôvodne som začal písať do príspevku odpovede, až následne som si uvedomil, že mňa sa vlastne nikto na nič nepýtal :) Teraz čítam, že sa jedná o návrh znenia, ku ktorému je možné diskutovať (áno, malo to byť uvedené v textu článku), takže:

(1.) "Jaký je váš vztah k institutu úroku a bankovní praxi „vytváření peněz půjčováním do existence“?"

Vymenil by som slovo "vzťah" za "názor" (aby nebolo možné argumentovať, že respondent nemá vôbec žiadny vzťah k peniazom, ale napr. iba k ľuďom, prírode...) a ďalej neviem, čo znamená "požičiavanie peňazí do existencie". Pravdepodobne sa tým myslí, že nie iba centrálne banky vytvárajú nové peniaze, ale aj následne komerčné banky vytváraním úverov/pôžičiek (u väčšiny ľudí prevláda chybný názor, že komerčné banky požičiavajú iba peniaze, ktoré tam iní ľudia vložili). Navrhujem zmenu otázky na: "Aký je váš názor na inštitút úroku a na možnosti komerčných bánk vytvárať nové peniaze vytváraním úverov a pôžičiek?"

(2.) "Která světová ekonomika má vysokou základní úrokovou míru centrální banky a přitom nízkou inflaci?"

Nemám pred sebou štatistiky, ale viem si predstaviť, že by to v centrálne riadenom hospodárstve mohlo byť možné, takže túto otázku navrhujem vynechať, alebo preformulovať: "Ktorý štát s trhovou ekonomikou má podľa vás vysokú základnú úrokovú mieru centrálnej banky a pritom nízku infláciu? Viete povedať prečo?"

Přidat nový příspěvek