Re: Re: Ad sefardští židé

Lexa | 30.11.2016

Dobrá polovina příspěvku tedy není ani trochu oficiální verze.

Mohl bys upřesnit o jaké genetické studie jde a co říkají?

Historie Andalusie je zdokumentována dobře, dost detailně v Evropských, Arabských i židovských zdrojích, které si lze navzájem porovnat. Že byla celková židovská historie sepsána až roku 1706 nijak neprokazuje neexistenci židů na konkrétních územích v dobách předtím. Ta je dostatečně věrohodně doložena v jiných zdrojích, včetně dobové architektury.
Co jsem napsal o sefardských židech je ověřitelné i na místě - například v Córdobě stojí synagoga v maurském stylu z roku 1315, tj skoro 200let před reconquistou. Maimonides uprchl do Egypta před Almohady ve 12. století, v době největšího rozkvětu židovské enklávy v Al-Andalusu. Teprve za Alhohadů končí pro židy období hájení a začínají mít problémy. Takže je zcela vyloučeno, že by Sefardi ""vznikli ve Španělsku v 14-15. století, jedna se o Araby kteří přijali judaismus/talmudismus," to je snadno vyvratitelný nesmysl. Většina z těch, co uprchli, šla logicky do Maghrebu, možná někteří i do Polska, ale co by tam dělali, když mluvili (kromě hebrejštiny) arabsky a ne polsky?
O celkové historii židů tady nevedu polemiku, vyjádřil jsem se ke konkrétnímu tématu, které lze dobře dohledat a ověřit.

Ještě bych tady otevřel otázku etiopského křesťanství, které je patrně nejblíže původní formě ze 4.století. Je tu více otázek než odpovědí. Královna ze Sáby - to je Axum v Habeši. V každém křesťanském chrámu mají kopii Archy, kterou údajně přivezla od Šalamouna. V etiopii jsou i Falašové - černí židé, ale nezdá se, že by spolu obě komunity byly v užším, natož mocenském vztahu, nicméne Lalibela, podobně jako Praha, představuje - druhý Jeruzalém! Snahy pokatoličtit Etiopii dopadly vždy fiaskem. Takže jak je to s GP v Etiopii? Existuje někdo, kdo přeložil všechna ta "apokryfní" evangelia jako Zázraky Svaté Marie z Amharštiny? Je-li etiopské křesťanství judaistické, proč existuje v jedné zemi paralelně s judaismem? Byl jsem osobně v horských poustevnách v Tigray. Jsou to starobylá křesťanská mystická místa skutečné hluboké kontemplace, silně připomínají Nepál nebo Ladak.

Přidat nový příspěvek