Přišlo mi mailem

petr | 20.11.2016

Ahoj, někteří píšete, že se vám to líbí a že vás to zajímá ,tak vám za to moc děkuju. Dnešní email, bude zase tak trochu o válce, a věřte, že mě je dost líto, že nemohu psát nějaké pěkné romantické věci, a tak samozřejmě chápu, když to někdo nemá náladu číst. Nasávám každou informaci, která se týka tohodle epického spektáklu .Denně dostáváme update z fronty, a tak jsme v obraze kde se zrovna bojuje a kterou oblast koalice zrovna osvobozuje, abychom byli připraveni na příjem raněných. Bitva o Mosul má tři fronty. viz mapka

http://isis.liveuamap.com/

Jižní, na které bojuje regulérní irácká armáda se snaží osvobodit oblasti kolem zničeného letiště. Jedná se víceméně o otevřený terén,takže by to neměl být z válečného hlediska tak velký problém. Zato na východní frontě probíhá osvobozování obytných čtvrtí Mosulu a bojuje se zde o každý dům a v domě o každý pokoj je navíc obývána civilisty jenž jsou tam násilně drženi ISIS jako živé štíty.Do téhle oblasti je nasazena specialní jednotka zvaná Golden legue(nevím už přesně,ale tak nějak),která je momentálně považována za nejlepší jednotku na středním východě a má velké zkušenosti s bojem v městské zástavbě.Tato jednotka si vydobyla svou reputaci v minulosti,když byla nasazena k obraně rafinérie kdesi ve středním Iráku a tu udržela po celou dobu v obklíčení Islámským státem,kterému se nepodařilo tohle malinké,ale strategické místo nikdy dobít.Poslední je severovýchodní fronta,kde je nasazená 16.irácká brigáda ta osvobozuje oblasti kolem města Tell Keppe a snaží se spojit z východní frontou.Z téhle oblasti přijímáme většinu zraněných,vojáků i civilistů.Ještě je zde další jížní fronta,kde irácká armáda a šítské milice osvobozují města na západ od Mosulu.Turecká armáda se zatím do bojů(naštěstí) nezapojila.Hlavní část operace se tedy vede ve východní části města,kde jak jsem psal se postupuje dům od domu.Když ISIS ztratí pozice,tak při ústupu bere sebou rukojmí,ženy a děti aby nemohli být při ústupu zneškodněny letectvem.Stáhne se kousek a děly a granátomety ostřeluje ztracené pozice,kde zůstavají zbytky civilistů a armáda.Až se osvobodí východní část města k řece,tak teprve nastane nějsložitější část operace a tou bude dobytí západního břehu,to je starého města plného malých domků a uliček,které jsou hustě obydleny a ISIS se tam pravděpodobně nakonec stáhne a opevní.Za dva roky okupace se Islámský stát připravil na ofenzivu koalice,a vybudoval v městě síť tunelů,díky nimž útočí na koaliční vojsko v týlu.Do takové léčky se dostala 16.brigáda minulý týden,kdy byla jejich jednotka padla do léčky a byla zaskočena útokem z tunelů po osvobození továrny v Tell Keppe a my jsme měli oněch 17 zraněných o kterých jsem psal minule.Kromě tunelů je ve městě nastraženo spousta výbušnin IED,které mohou mít jakoukoliv podobu.ISIS se zdokonalil ve výrobě IED a bomba se může skrývat v jakémkoliv předmětu od propisky po automobil.

Co mě zde zaráží je to ,že v dnešní době a po 2 letech plánování operace Mosul,není zajíštěn dostatečný lékařský background.Měl jsem za to,že v moderní válce,zvláště pak v plánovaných operacích je standartem profesionální lékařská pěče o raněné a dnes má spousta armád vyvinutý dokonalý systém evakuace raněného z bojiště .Ale kdepak v Iráku.Jsme tu my,ovšem náš úkol není suplovat vojenskou polní nemocnici, jsme tady hlavně pro civilisty.Ti ovšem z Mosulu nemohou zatím prchat,tak léčime raněné vojáky,Až se propojí severovýchodní fronta z východní,vznikne koridor kterým se budou moct k nám dostat civilisté z Mosulu.Pešmergové zatím nedělají problém s ošetřováním arabů na svém území,koneckonců jsou to nyní spojenci.My jsme nejbližší nemocnice od frontové linie,ale náš úkol je pouze stabilizovat pacienta a poslat dále.Většinou tedy mají naplno kolegové z emergency,operujeme málokoho,pokud je pacient schopný převozu tak ho ihned referujeme na vyšší pracoviště.Neděláme zbytečné operace,protože nikdy nevíme jestli se náhle neobjeví urgentní případ k operaci a my máme pouze jeden sál.Děláme teda hlavně zázemí oné 16.irácké armádě.Golden legue na východě,kde probíhají největší boje ve městě mají na místě americké mediky a jakousi slovenskou neziskovku Academy of emergency medicine,kde jsou 3 slovenští a 2 američtí dobrovolnici,kteří poskytují první pomoc přímo na frontě. https://ozaem.darujme.sk/1375/Ranění po stabilizaci se odvážejí helikoptérou do Erbílu,hlavního města Iráckého Kurdystánu kde je pro ně vyhrazena jakási malá místnost ve státní nemocnici kde jsou navážení .Podle svědectví mého kolegy co se tam byl podívat,se prý o ně moc nestarají a personálu je to tam docela jedno.Ale nebyl jsem tam,slyšel jsem. Prý je tu těch vojenských nemocnic více,ale zatím jsem o nich neslyšel.Má tu být i česká polní nemocnice,aspoň se to říkalo v médiích,ale nemám o tom zatím zprávy.Zjistím a upřesním,ovšem tenhle systém se mi nezdá moc dokonalý.

tak to je pro dnešek vše,kdyby vás něco konkrétního zajímalo tak pište cokoliv..btw předevčírem tu turci chytli nějaký pár českéjch dobrodruhů co postoval na fuckbucku sympatie s YPG a vydal se z nepochopitelných důvodu přes turecko !!! do iráku,místo aby si vzal přímy let z vídně do Erbílu,kde nepotřebujou víza. Jeden nemusí mít zrovna zpravodajský výcvik aby pochopil jaká snadná to kořist pro tureckou kontrarozvědku,která se koukla na jejich profily a fotky z mobilu..tak snad je ten kokot Erdogán nebude mučit,ale i za takové školácké chyby se prostě ve válce platí i životem,takže pokud podporujete Kurdy anebo jiné malé národy,které to nemají jednoduché a vydáváte se do horkých oblastí nebo se rozhodnete hrát jinou vysokou hru a chcete přežít,tak se vyserte na svou internetovu propagaci na fcb a dělejte to aspoň trošičku tajně.;)

držím jim palce pač i já s kurdy sympatizuju a doufejme že je čeští právnici z toho šikovně vysekají..

dobrou noc Filip

Přidat nový příspěvek