Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo prekvapený teraz?

jh | 23.10.2016

tazko povedat, ako to nazvat, ci obmedzene informacie, ale skus sa napr, zamysliet nad tymto, co ti teraz napisem. citam si prave jednu knihu, pise sa v nej rok 1919, boj o samostatnost slovenska od madarska (uhorska). no a tam ti utocia ceski vojacii v okoli zvolena. kedze troska tuto oblast poznam, tak ma zaujali 2 veci:
1. obec "buca" - dnes sa vola buDca
2. cast kopca, s nazvom "bukova jama" - dnes sa vola bAkova jama
Slovencina, je krasny jazyk. vacsina nazvov, ktore mame je odvodena od nejakych udalosti, ktore su s danym miestom spojene. vzdy som si myslel, ze bakova jama, je asi pomenovana po nejakom typkovi-bakovi, a budca, nad tym som sa vlastne ani nezamyslel, az som videl, ze vojaci isli na Bucovu, teda asi na obec, kde kravky krasne bucia. no jo no. bukova jama je mi teraz tiez jasnejsia. takisto, v knihe je napr. pouzite ks namiesto x, ci vsade makke "i", nikdy tvrde. takze odhliadnuc od zaujimaveho deja v knihe, su tam aj ine zaujimave veci. a teraz preco ta z tym otravujem. ako iste uznas, niekto si dava zalezat a meni nam tu veci pred ocami. meni sa jazyk, menia sa nazvy a pod. cool. a teraz, ked mam analyzovat nejake cudzie deje, napr. v rusku, tak je to pekne tazka robota, ked nie som rus, neviem citit ako rus a citam len prace inych. takze ano, su to len obmedzene informacie, a treba s nimi nakladat velmi opatrne. pochopit sa da, ale je potrebne skumat veci z roznych pohladov a neprepadnut len citaniu hrubych knih, ako o tom hovori pjakin. pretoze tie tiez niekto pripravuje. a to stale sice hovorim, ze dufam, ze s dobrym umyslom. takze doveruj, ale preveruj.

Přidat nový příspěvek