Re: Čechy jsou srdcem Evropy a Praha je Matka měst??

udo | 16.10.2016

Neviem, kde ste chodila do školy, ale.. :)

Zjednodušme to bez vyššej štatistiky odhadu optimálenj extrapolácie a následného osadenia výsledných koeficientov do fibonačiho postupnosti, z ktorej získam tzv. cez pomery jej čísiel konvergenciu zlatého rezu..

Isto ale viete, že v prvom rade záleží, odkiaľ meriate.
Ak máte jednoduchý geomerický útvar,
ako štvorec, alebo obdĺžnik, na nich extrapolovaný kruh, či elipsu, ok.
No Európa je veľmi, veľmi komplexný polygón
a môžete do neho zahrnúťrôzne poloostrovy, ostrovy,
časti mora, atď.. T.j., oblasť, kde môžete "dokázať" existenciu, stredu, či zlatého rezu, je veľmi veľká. Cca. od Nemecka po južné Rusko a od Poľska po Balkán. Pri divokejšie zvolených referenčných bodoch aj ďalej..

Nechápte ma prosím zle, ja mám Prahu celkom rád..(i keď žiť by som tam dlhodobo asi nechcel, nemohol).. no fixácia niektorých Čechov na stovežatú ako na hlavné mesto EÚ, či dokonca okultného sveta, mi pripomína trochu Poliakov, ktorí i v Austrálii, Antarktíde, či v Ohňovej zemi a na Amazonke hľadajú hlavne "stopy Poliakov", často ostentatívne ignorujúc miestnu kultúru.

Tak aj Rusi: "Rusko je veľké = všade na svete sme doma". O američanoch a židoch v tomto zmysle asi ani netreba hovoriť a o Číňanoch, či Japoncoch, považujúcich potichu často v podstate všetkých ostatných so slušným úsmevom za barbarov, asi taktiež nie.. (samozrejme tu tiež hodne zjednodušujem, no nemálo pravdy na tom isto jest)

Aký komplex to ale majú vlastne Češi, keď spomínané narody, kultúry sú predsa len rádovo väčšie. Prosto to vyzerá smiešne. Tak i u niektorých Maďarov, či Slovákov.

Prosto sa vykašlite na chyMéry a buďte realisti,
tešte sa zo života, tvorte a možno bude tá vaša Praha
naozaj jedným zo svetových centier kultúry myslenia
a bude naozaj ešte najaký čas "vaša".
Bo moc tam češtinu teda posledné roky nepočujem..resp. stále skokovo menej.

Jou..a Slováci fakt s týmto "hlavným mestom" nemajú až také dobré skúsenosti, tak sa im zas natoľko nečudujem..nečudujte.
Detto Budapešť, VIedeň..hodne potenciál brzdila.
Uvidíme, ako si Blava povedie..zatiaľ to rozhodne nie je na 100%.
V tom mal i Mečiar trochu pravdu (i keď v niektorých iných veciach už menej..), ak poznáte aspoň z časti slovenské reálie..
..a snáď nechcete mať v z Prahy "centrum ríše"?
No možno som Vás len zle pochopil.
Skúste teda popísať, ako to podľa Vás Češi z tou Prahou a jej budúCnosťou myslia, Vy konrétne myslíte.
Zatiaľ dik za info
u.

Přidat nový příspěvek