Re: Krátce - nastínění

Lexa | 03.10.2016

Problém je, jak chápete pojmy "buddhismus" a "buddhovo učení". Pro mě je to totéž, ale možná "buddhismem" myslíte celou kulturní tradici, která se kolem toho nabalila - pak to tedy opravdu není totéž.
Tibetem se zdiskreditovala především Čína a své následky si ještě ponese. Je však smutným faktem, že pod vedením sekty Gelugpa zřejmě začala duchovní úroveň Tibetu upadat, jak je vidět na výtvarném umění, které trefně oglosoval slavný tibetanista G. Tucci.
Novodobou historií Tibetu však není diskreditováno Buddhovo učení.

Zaznobin: "Ale to jsem přece neříkal." Student "Ale já to tak pochopil."

Nenechte se mýlit, buddhismus vůbec není omezený jen na Tibet. Tady nám pořád prezentují Dalajlámu jako nějakého buddhistického papeže, nic ale nemůže být vzdálenější realitě - taková paralela je naprosto irelevantní. Např. jihovýchodní Asie nemá s Tibetem nic společného. Nenechte se však mýlit - řadoví Tibeťané jsou zhusta lidé eticky (i duchovně) na výši, v porovnání s průměrnými Čechy a Slováky tedy v každém případě - natož ti nejlepší z nich.

Nazývat Buddhismus satanismem je naprosto směšné a vypovídá to o úrovni autora takového názoru.

Přidat nový příspěvek