Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: alkohol

M.C. | 14.09.2016

No já právě vlastní hlavou myslím.
A srovnávám to, co čtu a slyším, s tím co vidím. Obecně, ne jenom v otázce pití a nepití alkoholu.
A když vidím něco jiného než čtu nebo slyším, přemýšlím, proč tomu tak je.

Ve všech příkladech z filmů, které jste uvedl, je člověk pijící alkohol prezentován spíše jako blbec, určitě ne jako vzor hodný následování.
Jediný film, který staví pití alkoholu do pozitivního světla na který jsem si vzpomněl jsou Postřižiny, ale v naprosté většině filmů je člověk, který vypije víc jak jedno pivo nebo pohárek vína ve filmu za šaška.
Ten problém byl spíše s kouřením. Ve 30. letech se do filmů protlačovali kuřáci organizovaně a tam se tlačilo, že většina hrdinů včetně žen kouřila jak sádroví ježci, aby to lidi začali napodobovat.
Za války a po válce se to ještě táhlo až do šedesátých let, až potom to začalo postupně mizet.
Kouření je jiný případ, to je naprosto samoúčelný zlozvyk, který člověku nic pozitivního nepřináší. Taky jsem to zkusil, ale rychle jsem to zase opustil.
Zákaz alkoholu nefunguje, viz prohibice v USA (akorát se na tom napakovala mafie) nebo v dnešní době omezení prodeje ve Skandinávii - obyvatelé jezdí chlastat na trajekty nebo do Ruska.

Vtipy, vtipné hlášky, aforismy apod. je samozřejmě možné vymýšlet i na objednávku, ale převažuje lidová slovesnost, která se nikoho na dovolení neptá. To už říkával R. Heydrich, že Češi jsou smějící se bestie.

Pokud se někde sejdou lidi, vždycky je lepší zábava tam, kde se něco pije, než tam, kde je to ,,u Suchánků". A to výrazně.
Bavit se člověk může i bez alkoholu, ale s ním je to mnohem lepší. Lidi se dostanou více ,, na stejnou vlnu", trochu se uvolní a stávají se komunikativnějšími.
Pod vlivem se člověk povznese do jiné úrovně myšlení, člověka napadnou věci, které by ho za střízliva nenapadly. Jak pozitivní, tak negativní. Záleží už jenom na něm, aby si je přebral.
V alkoholu se dá utopit stres, který momentálně člověka ničí, lze si tzv. vyčistit hlavu, akorát se to nesmí dělat často.
Je na každém, kolik a jakého alkoholu pije.
Že malá dávka alkoholu pomáhá, velká škodí je v praxi ověřeno. U většiny léků se taky nesmí překračovat dávkování, protože by to člověku ublížilo a to jsou léky!!

Život je třeba užít, ne přežít, nikdo z nás neví, který den je jeho poslední. Ze šesti mých kamarádů a spolužáků, kteří jsou už mrtví, nezemřel nikdo v přímé souvislosti s alkoholem.

Že dělají lidi pod vlivem různé zhovadilosti je už druhá věc, účinky alkoholu jsou všeobecně známy a těžko se může někdo vymlouvat, že nevěděl, co to s ním udělá. To je jako když někdo sedne za volant, jede jak prase a potom se vymlouvá, že mu ,,to ustřelilo". Ustřelilo, protože to přehnal přes hranu.
Alkohol z nikoho neudělá nic, co už předtím nebyl, akorát to nebylo vidět. Zodpovědnost za svoje slova a činy to z člověka nesnímá.

Na vyšetření zajít můžu, ale co tam zjistím? Jak jsem na tom. Ale nezjistím, jak bych na tom byl, kdybych nepil.
Jednou jsem asi na tři měsíce vysadil veškerý alkohol včetně piva a pozoroval jsem na sobě jeden pozitivní efekt - shodil jsem asi pět kilo. Přikládám to zlozvyku pojídat k pití slané pečivo a sýry, přičemž sůl jak známo váže v těle vodu.

Pokud se týče dětí, ze svého okolí vidím, že ti, kterým rodiče sem tam nalili už jako dětem, resp. mládeži, mají k alkoholu přiměřenější vztah, než ti co se k němu poprvé dostali až jako dospělí.
Naučili se to brát jako součást života a neměli z toho později vánoce, že se můžou ožrat. Na VŠ a na vojně dělali největší ostudy právě ti ,,vzorní" kteří do 18 nepili.
Já jsem takovou přípravou prošel taky a alkoholik se ze mě nestal, ani z nikoho z mých cca 40 kamarádů, kteří absolvovali totéž. Že příklady táhnou je pravda - nikdo z nás neměl otce alkoholika.

Na závěr připomenu, že na tomto webu široce oceňovaný Josif Vissarionovič Stalin požíval masité, silně kořeněné pokrmy, pil víno (zřejmě i vodku) a kouřil dýmku.
Naproti tomu zapřísáhlým vegetariánem, nekuřákem a abstinentem byl jeho protihráč Adolf Hitler.
Čili abstinence ani vegetariánství z nikoho automaticky neudělá dobrého člověka.
I když u mě to k tomu pomalu směřuje. Proti tomu, co jsem pil, když mi bylo dvacet piju teď tak třetinu, možná i méně. Vegetarián se ze mě asi nestane, ale postupně vypouštím uzeniny - ty levnější se nedají jíst a ty chuťově přijatelné jsou už dražší než libové maso.
Tož tak.

Přidat nový příspěvek