Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Opravdu nechápu

Sio | 03.08.2016

Tak jo, donutil jsi mě podivat se ke zdroji. Ceknul.

Marx: Kapitál; kap.6. Geneze průmyslového kapitalisty

"Od svého zrození byly velké banky pyšnící se národními tituly pouze společnostmi soukromých spekulantů, kteří se postavili po bok vlád a díky získaným privilegiím byli schopni do státu vkládat peníze. Proto hromadění státního dluhu nemá žádné přesnější měřítko svého stupně než postupný vzestup akcií těchto bank, jejichž plný vývin se datuje od založení Bank of England v roce 1694. Anglická národní banka začala tím, že vládě půjčovala své peníze s osmiprocentním úrokem; současně byla parlamentem zmocněna k tomu, aby z téhož kapitálu razila peníze, přičemž je znova půjčovala veřejnosti ve formě bankovek. Těmito bankovkami směla splácet směnky, půjčovat na zboží a nakupovat drahé
kovy. Netrvalo dlouho a tyto úvěrové peníze, které sama vytvořila, se staly penězi, které Bank of England půjčovala státu a na účet státu platila úroky z veřejného dluhu. Nestačilo, že jednou rukou dávala, aby druhou rukou brala více; zatímco brala, tak zůstávala věčnou věřitelkou národa až do poslední vydané vindry. Pozvolna se stala nezbytným strážcem kovových pokladů země a středem gravitace veškerého obchodního úvěrování. V tutéž dobu, kdy se v Anglii přestaly upalovat čarodějnice, se tam začali věšet padělatelé bankovek. To, jaký efekt mělo na současníky náhlé objevení tohoto plemena bankokratů, finančníků, rentiérů, makléřů, akcionářů a burziánů, ukazují spisy z oné doby, například od pana Bolingbroke.* (243b)
Společně se státními dluhy vznikl mezinárodní systém úvěrů, za kterým se často u toho či onoho národa skrývá jeden ze zdrojů prvotního hromadění. Sprostota benátského systému kořistění tvoří takový skrytý základ kapitálového bohatství Holandska, kterému upadající Benátky půjčily velké sumy peněz. Stejně tak tomu bylo mezi Holandskem a Anglií. Už na začátku 18. století jsou holandské manufaktury daleko předstiženy a Holandsko přestalo být vládnoucím obchodním a průmyslovým národem. Jednou z jeho hlavních obchodních činností v letech 1701 až 1776 proto bylo půjčování obrovských kapitálů, zvláště pak svému mocnému soupeři Anglii. Podobně se to dnes děje mezi Anglií a Spojenými státy. Mnohý kapitál, který dnes ve Spojených státech vystupuje bez rodného listu, je dětskou krví, která teprve včera zkapitalizovala v Anglii."

Přidat nový příspěvek