Peníze a spol

Standa | 02.08.2016

Nejsem ekonom. Ale zkusím odpovědět, jak danou věc chápu (případně mne opravte):

a) Peníze jsou podle mne uměle zavedeným univerzálním zbožím, které umožňuje zjednodušit směnu.
b) Na základě potřeb. (více kritérií)
c) to bude asi různé ekonomiku od ekonomiky. U nás nejspíš Česká národní banka.
d) Inflace je podle mne pokles průměrného množství jiného zboží, jež jsou subjekty ochotny vydat za peněžní jednotku (pokles hodnoty peněz v čase). Deflace je naopak ochota subjektů vyměnit za peněžní jednotku více zboží než před nějakým časem (růst hodnoty peněz v čase). Obojí v průměru na daném území.

Dominantně podle mne působí poměr množství peněz v oběhu ku dostupnému množství nějak potřebného či užitečného zboží a služeb, jež za ně je ochoten někdo nabídnout.

e) Podle mne určuje hodnotu měny to, co si za ni lze v daný okamžik reálně pořídit.


Nevím, kdo to jsou Globálni FinNacisti. Mají něco společného s těmi sedmi trpaslíky, na jejichž znalost se mne ptáte výše?

Jinak s tím, že ovládání měnové politiky je cílem mnoha zjevných i zákulisních bojů, souhlasím. Podle mne to ale zdaleka nezačalo franzouzskou revolucí, ale platí to obecně od zavedení nějaké formy peněz.

Přidat nový příspěvek