Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Starý zákon

petržlen | 25.07.2016

Svoju stručnú definíciu kultu som formuloval vyššie – stačí čítať a nevidieť pred sebou iba zdrap červeného súkna. Schválne som nepoužil pejoratívne znejúce slová ako „sekta“, aby som v nikom neprovokoval samonasierací režím. Myslím, že kult môže mať na život ľudí pozitívny aj negatívny účinok v závislosti od jeho obsahu, dokonca keď si vezmeme jeden kult, môže mať na rôznych ľudí rôzny vplyv. Ľudia si sami vyberajú, čím a ako sa nechajú ovplyvniť.

KSB moju definíciu spĺňa: je to štruktúrovaný súhrn myšlienok („hrubé knihy“), ktorý okrem iného hovorí o tom, čo je v živote zmysluplné a čo nie. Vezmime si napríklad opis strojov psychiky, kde sa človeku síce nepredpisuje, ku ktorému má smerovať, ale už výber ich názvov naznačuje, ktorý je uprednostnený. Nikto predsa nechce byť „zviera“ ani „zombík“, hoci „démonizmus“ môže istú skupinu jedincov oslovovať.

Užitočné informácie pre vlastné rozhodovanie nachádzam aj v iných náukách, nielen v KSB. Život nechápem oddelene od rozhodovania – aké rozhodovanie, taký život.

Přidat nový příspěvek