Re: Re: Re: Re: Re: Re: Objektívne a subjektívne deje

petržlen | 19.07.2016

Netvrdil som, že dej a jav je to isté. Slovom dej sa označuje čokoľvek, čo má priebeh, čo sa mení v istom časovom rozpätí. Jav je pojem v istom zmysle všeobecnejší, lebo sa ním dá označiť čokoľvek, o čom sa vieme presvedčiť pomocou zmyslov. Hoci je jav pojem všeobecnejší, sú deje, o ktorých sa nevieme presvedčiť zmyslami. Proces je tiež niečo, čo má priebeh podobne ako dej, ale na rozdiel od deja sa v ňom berie ohľad na výkonnú zložku, ktorá priebeh spôsobuje alebo riadi.

Aby sme nechodili okolo horúcej kaše, vezmime si definíciu z článka (druhá veta za poznámkou redakcie): „Jsou objektivní procesy, nezávislé na člověku, a jsou subjektivně podmíněné procesy, kterými mohou lidé řídit.“ Je tu dosť jasne vymedzená deliaca čiara medzi procesmi objektívnymi a subjektívne podmienenými. V protiklade s tým výraz „subjektívne podmienené objektívne procesy“ sa snaží znova zmazať deliacu čiaru, ktorú definícia vymedzila.

Keďže v prípade takto vymedzených objektívnych procesov nás nezaujíma ich výkonná zložka, vhodnejší názov je „objektívny dej“, ktorý som intuitívne použil. V tomto zmysle výraz „objektívny proces“ vyznieva ako oxymoron (objektívny – bez vykonávateľa, proces – s vykonávateľom).

Nemôžem za to, že sa v článku používa definícia odlišná od zvyška KSB, ale ak sa na skutočnosti opísané v článku použije vymedzenie pojmov odlišné od tam zavedených, človek ľahko dôjde k mylným záverom.

Keď už sa v tom hrabem, myslím si, že tvrdenie „evoluce biosféry Země je objektivní proces“ by sa zišlo niečím podložiť, lebo mi pripadá skôr nepravdivé ako pravdivé, najmä v posledných časoch. Stačí si uvedomiť, koľko druhov fauny a flóry vyhynulo priamo činnosťou človeka najmä v posledných storočiach, niektoré z nich vykynožené priamo, iné zničením biotopov. A to nemateriálne pôsobenie človeka na biosféru radšej ani nejdem rozvádzať. Viem, v porovnaní s geologickými dobami je niekoľko sto rokov nič, ale aspoň v tomto rámci sa subjektívny vplyv človeka nedá odškriepiť, či?

Přidat nový příspěvek