Re: Re: Re: Re: Re: Re: konina

Sio | 15.07.2016

Pokud vyjdu z toho, co jsem napsal předtím, že vývoj, tedy změna geotypu je vyprovokována změnou životního prostředí, tak docházím k otázce - Proč se mění životní prostředí? Jo, na to je věda krátká. Vše se mění, dvakrát nevstoupíš to jiné řeky - obávám se, že tohle bereme jako empiricky odpozorovatelný axiom a můžeme dojít až někde k otázce - proč je tu vůbec Vesmír?
Pokud se omezíme jen na to proč se živá buňka nechová jako mrtvá, jsme u kybernetiky. Proč funkční počítač umožňuje chod spousty procesů řízených nějakými i nezávislými programovými moduly a nefunkční počítač to neumožňuje? Na tuto otázku odpovědět umíme. Buď nemá počítač energii (je vypnut) nebo nějaká komponenta nutná k jeho "životu" je mimo hru.
Myšlenkový pokus. Řekněme, že by někdy v 15. století objevili jeskyni plnou notebooků a jednoduchých mikroprocesory řízených robotů s plně nabitou baterií, jak by ho tak oťukávali, tak by některé zapnuli. Při jejich znalostech by museli mít dojem, že ty věci ožily a jsou živé. Pak by jim došly baterky (pokud by třeba neměly solární panely, to by legrace pokračovala) a "umřely by".
No a teď si představte, že by se snažili vyrobit vlastní notebooky a roboty. Rozebrali by to na díly a viděli by akumulátor, čipy, nějaký display, kameru, čidla atd. Zkusili by vyrobit přesné kopie. Asi by s tím měli problém, protože strukturu procesorů by vůbec neviděli, považovali by je jen za něco jako broučky. Ani rozřezání a prohlédnutí pod lupou by je moc neposunulo. Ale i kdyby to nějakým zázrakem zvládli, nepřečetli by zadrátovaný softvér. Zkrátka, vyrobili by napohled identické exempláře, ale neoživili by je, protože by to nebylo možné.
Proč by to nemělo být stejné s buňkou? Má v sobě nějaký "softvér", a víme, že má ten softvér spojitost s DNK. Ale nevíme, na jaké "architektuře" jej lze spustit, jak jej spustit. Umíme jej dokonce i ovlivnit, můžeme s geny manipulovat, takže pár "vysokoúrovňových příkazů" známe. Ale neznáme architekturu, operační systém a vůbec principy, na kterých je ten biopočítač založen. Na cestě k tomu, abychom to objevili, počítám, leží cesta vydlážděná Nobelovkami.
Mimochodem, je tu paralela s biopolem. Počítač a elektronika také kolem sebe šíří elektromagnetické pole. Jakmile by je dokázali zachytit nebo změřit, mohli by je považovat za nějaké "nehmotné tělo" a vidět v něm příčinu života toho onoho robota. A zatím je to, z logiky věci jen odpadní produkt, jako teplo, které se v čipech vyvíjí v důsledku jejich činnosti.

Přidat nový příspěvek