Re: Re: Re: Re: Ohledne legionaru

Lin | 05.07.2016

... a zapomněla jsem odpovědi na další otázky:
1) Zrádci
Řekni mi, o kterém národu se nedá říct, že je zrádce? :) Zvláště ty tebou zmiňované - jen u Ruska si nejsem moc jistá.
Němci, Poláci - jasná věc, z posledního století zářné příklady. Slováci? Separovali jste se už od založení Československa, odseparovali se za Hitlera a nyní taky. Pořád jste měli pocit, že jste naší kolonií a že vám nedáme dýchat. Nikdy jsem to nepochopila - proč takové pocity. Z mého hlediska - když nic jiného - jste zradili odkaz svých národovců, kteří viděli naši budoucnost jako společnou.
Můžu se i ptát, kolik bylo těch, kdo zradil nás a kdybych na tomto měla stavět, tak dneska cítíme zášť snad k půlce Evropy. Z mého hlediska jsme byli častěji zrazovaní, než jsme zrazovali. Když se podíváš do dějin, tak slovo českého krále mělo váhu.
Umíme ale jednu strašnou "věc" a to zrazovat sami sebe - uvnitř národa. Ale to nejspíš také nebude jen "česká specialita".

2) Mnichov
Abych pravdu řekla, na žádný přínos nemůžu přijít. To, že jsme se stali protektorátem (tedy - nemuseli bojovat, ale byli jsme obsazeni) sice může jako výhoda vypadat, ale:
- počet obětí vzhledem k počtu obyvatel není nízký, takže životy jsme neuchránili
*zde zkreslená wiki, ale přehlednější
https://cs.wikipedia.org/wiki/Počet_obětí_druhé_světové_války
*zde trochu objektivnější, ale i v tomto se autoři různí a čísla uvádějí vyšší
http://druha.svetova.cz/clanky/statistiky/

- škody na majetku jsou nižší, než třeba v Polsku a Německu, ale stejně přes nás nakonec fronta prošla a nevyhnuli jsme se bombardování

To jsou jediné dva plusy, které mě napadají - i když Pjakin říká, že jsme si válku "odseděli" a v podstatě nedělali nic jiného, než vyráběli zbraně proti Rudé armádě.
Mínusy jsou ale pro národ tak devastující, že je tyto dva plusy nikdy nemůžou vyvážit. Devastující z hlediska morálky a národního sebe-vědomí. Nikdy jsme se s tím nevyrovnali a já se obávám, že nás tím zlomili na hodně dlouhou dobu (ať už si to kdo uvědomuje nebo ne - tohle je fakt).
A kdyby Mnichova nebylo a Hitler si nás chtěl vzít násilím? S pomocí Anglie nepočítám vůbec - ti nikdy. Francie - možná, ale spíš ne. Rusko - možná, však to Stalin i nabízel, ale jen materiální, protože s námi neměl společnou hranici. Rumuni - možná, tvořili jsme Malou dohodu. Jugoslávie - určitě. Jednak spojenec a jednak Srbové poslali 3 tis. dobrovolníků už za mobilizace.
Jak bychom to ustáli? Nikdo neví. Tehdejší generalita (gen. Syrový) tvrdil, že neustáli, protože potíží byla právě dlouhá hranice s Polskem a zrádní Poláci. Situace by určitě využili i Maďaři. Jenže... Německo vůbec nebylo tak silné, jak říkalo, takže... Dneska neví nikdo, jak by to dopadlo. Kdybychom prohráli, neměli bychom dneska sice onen "syndrom", ale zas by na nás určitě hodili, že válka vznikla kvůli nám.

A jestli tě téma opravdu zajímá, tak zde unikátní dokument, kde mluví i Masaryk ml., tajemník Beneše Drtina aj. - jak to kolem Mnichova bylo - včetně šancí a pomoci:
https://www.youtube.com/watch?v=mJij0-g_2xc

Přidat nový příspěvek