Re: Re: Re: Re: Ohledne legionaru

Lin | 05.07.2016

Hm...tak to jsme dva, co psali, ale nikdo neodpověděl... Jen nevím, jestli jsem to poslala správně. Neformulovala jsem to do relace, ale jako osobní dotaz osobně Pjakinovi. Nebo to Pjakinovi možná ani nedali...

Já vím, že role legií nebyla JEN pozitivní - právě proto jsem (a teď nevím, jestli tady nebo na "dvtr") dávala ten příměr k Rudé armádě.
Naši objektivní autoři se s tím vůbec netají a často narazíš na "naši se učili od Rusů velmi rychle". To znamená - v tom zmatku během občanské války viděli neskutečná zvěrstva a čím déle je v Rusku zdržovali (proti jejich vůli - taky - který voják by si nepřál se co nejdřív vrátit domů), tím víc se někteří naši "učili" páchat stejná zvěrstva. ALE - nikdy nešlo o obecný jev nebo dokonce účel našeho pobytu tam. Případy, kdy se to tak dělo, by se daly nazvat "ruply jim nervy" a bylo to způsobené právě tím chaosem.
Četla jsem popisku, kdy přiběhl člověk z vesnice a "spasajte od krasnych". Přijeli - a tam rudí masakrovali vesnici nehorázným způsobem. Vyhnali rudé, pár dní vesnici hlídali a pak pokračovali dál. Po několika dnech se okolo vraceli - a oni na ně začali střílet a několik našich zastřelili. Ti samí, kterým zachránili život, protože se mezi tím dali k rudým.
Prostě - "bezumije". Vždyť i obyčejní lidé tam tenkrát měli v hlavě chaos a nevěděli, čí jsou - natož pak naši, cizinci, v cizí zemi a v konfliktu,do kterého jim bylo houby. Žádná výjimka tenkrát, že nájezd a masakr vesnice od rudých - a vzápětí nájezd a masakr od bílých.
Takže záleží na tom, kteří Rusové to tvrdí = na které straně tenkrát stáli. A jak už jsme tu vzpomenuli - i mezi našimi byl pak chaos, protože část našich se dala k rudým (po masivní masáži rudých komisařů).
A ještě je tu jedna věc, kterou Rusové vůbec neradi zmiňují. Tím, že jsme pak byli zavlečení do konfliktu a obecně bojovali za bílé, pak v některých místech všechny "bílé" (tj. nejen nás a Rusy) měli za Čechy. Termín "běločeši" označuje koho a proč? A i tom se dá u nás dočíst v mnoha materiálech = že nám Rusové připisují i to, kde jsme prokazatelně nebyli. Dá se možná chápat, proč k tomu termínu došlo, protože naši vlastně byli po delší dobu nejmocnější ozbrojenou a vycvičenou silou - možná v celém tehdejším Rusku.

A pravda, že "zlé krvi" by se mělo zavčasu předcházet. Jen si nejsem jistá, jestli těch obviňujících a někdy až nenávistných hlasů je skutečně tolik. Já před mnoha lety zažila od jednoho Rusa takovouto odpověď: "No a i kdyby - byla to válečná kořist, kterou jste si zasloužili."

Přidat nový příspěvek