Re: Re: Ohledne legionaru

Lin | 04.07.2016

Víš, Udo, souhlasím s tím, že by se vše mělo vyšetřit. Sice už jednou v této "otázce" prohrabávali Rusové naše archivy hned po válce - ale bez výsledku. Nyní o to zatím nikdo z ruské strany zájem nemá - spíše tedy - nevím o tom.
Nesouhlasím s Pjakinem v této otázce, ostatně jako v některých jiných tématech, týkajících se naší republiky a Čechů. On prostě nemá dostatečné info o naší zemi a navíc se mi zdá, že je z nějakého důvodu zaujatý. Slováky celkem nechává na pokoji, ale na Čechy je přímo alergický. Já vím, můj "problém", když se mi to zdá. :)
Pjakin by měl prokázat, na základě čeho svá obvinění vyslovuje. A to nedělá, neuvede, z čeho čerpá. Jestli čerpá ze "zdrojů" jako ty - níže v diskusi jsi dal odkaz na nějaké "historika" Krystlíka, tak se nedivím. Spletl ses. Jeho "práce" nestojí za kupku hnoje, prostě takový "zdroj" je třeba pro mě neakceptovatelný. Tím tě nechci nějak urazit, jen upozorňuju, že uvádět jako věrohodný zdroj pána, který pokládá Mnichov za to nejlepší, co nás potkalo - pak souhlasit prostě nelze.
Co se carského zlata týká, obávám se, že Rusko informaci nedávkuje. Není nic, čím by to věrohodně prokázali.
Nyní trochu z "historie" povídačky o ukradeném zlatu:
První obvinění se objevilo v německém časopise v r. 1925 (a Krystlík je Němec) a obviňovalo Československo, že si svou "proruskou" emigrační politikou, financovanou z ukradeného carského pokladu, žehlí své černé zlodějské svědomí. Taky spočítali, kolik se toho do Československa dostalo - a určili cifru 32,5 mil zlatých marek.
O několik měsíců později se objevilo další obvinění a to v anglickém The Ekonomist. Pro změnu obvinilo Legiobanku, že její portfolio je založené na ukradeném pokladu. Téhož roku interpelovali v poslanecké sněmovně poslanci a žádali vysvětlení od Beneše, tehdejšího ministra financí. Od Rusů jsme se dočkali ojedinělých "autorských" obvinění na toto téma až v 60-tých letech (a to už byl Stalin mrtvý). Znovu se téma otevřelo v obou zemích až po "demokratizaci".
Věř mi, že okolo tématu jsem se snažila "něco" najít už dlouho - a nenašla vůbec nic, co by potvrzovalo slova o "krádeži". Je to vždy tvrzení proti tvrzení, nic nového a jasnějšího se neobjevuje - proto taky nechci na toto téma otvírat diskuse, protože končí úplně stejně.
A úplně laické otázky, které mám a které stále od "protistrany" zůstávají nezodpovězené:
Proč by legionáři tahali zlato okolo celé zeměkoule? Nebylo to nepohodlné? Na cizích lodích a v cizích přístavech? Nikdo by si nevšiml?
Proč se obviňuje Legiobanka, která vůbec nepatřila mezi nosné československé banky, byla střední a bez vlivu na hospodářství? Tou hlavní a motorem ekonomiky byla Živnobanka, ale ta byla založená daleko před tím, než k událostem došlo. Byla bankou komerční.
Také naprostá většina významných průmyslových podniků (až snad na Zbrojovku Brno, ale tam měla velký podíl Škoda Plzeň) byla založená ještě za R-U a byly v soukromých rukách.
Pjakin říká, že ukradený poklad měl za úkol pozvednout československou ekonomiku. Ale co vím já z různých zdrojů, tak naprostá většina investic do československého průmyslu byly peníze židovské - což by mělo větší logiku,než poklad, putující po cestě kolem světa.
Tak... to je snad všechno, co jsem chtěla napsat...
A tady ti poskytnu objektivnější zdroj, než je "disident" Krystlík:
http://pamatnik.valka.cz/index.php/texty/lanky/11-texty/lanky/46-rusky-zlaty-poklad-a-cs-legionari

Přidat nový příspěvek