Re: Re: Re: Re: Re: pro M.C.

M.C. | 14.07.2016

Zatím jste mě nepřesvědčil, že mi něco uniká.
Já nepotřebuju, aby mi někdo názor předžvýkával, dovedu si udělat vlastní analýzu textu z oblasti ve které se orientuju, porovnat ho se souvislostmi a udělat si názor na jeho smysluplnost. Dělám to dnes a denně, protože furt něco čtu.
Já jsem taky do roku 1995 nebo 1996, než se mi dostala do ruky první Rezunova (Suvorovova) kniha, věřil tomu, co se oficiálně prezentuje, i když se mi to nezdálo. Už jako kluk jsem kroutil hlavou, že to přece není možné, že ti Rusové nemohli být tak blbí a neschopní. Moc mi to oficiální vysvětlení nesedělo, ale jiné jsem neměl a jiné informace taky ne. Kde bych se k nim taky za komančů dostal. Navíc jsem byl kluk. Za deset let už bylo všechno jinak a já jsem si názor opravil.

Už jsem četl na netu spoustu článků na téma Suvorov a jeho překrucování historie, ale ani v jednom případě nedokázal autor Suvorovovy vývody přesvědčivě zpochybnit. Suvorov má jednotný koncept, do kterého jednotlivé detaily zapadají. Co sebe nezapadá jsou režimní výmysly politruků a ,,historiků“. Zpravidla to byl nějaký článek typu těch co jste tu odkazoval nebo nějaká variace na oficiální verzi ve stylu: , ,To nemůže být pravda, tak to nebylo, nám soudružka učitelka říkala...“

Mě taky soudružky učitelky a soudruzi učitelé říkali celou řadu věcí. Většinu z nich dodnes používám, výjimku tvoří jenom ten dějepis a občanská nauka, kde jsem musel provést zásadní rekonstrukci svých vědomostí.

Ale dnes to není lepší. Když otevřu děckám dějepis, tak se nestačím divit jak povrchně a bez vysvětlení příčin a souvislostí se události třeba toho 20. století popisují. Jednou mě dorazil mladý, když měl za úkol napsat tři nejvýznamnější zásluhy Václava Havla o naši republiku. Já jsem si nevzpomněl ani na jednu. Havlovu kariéru jako prezidenta pamatuju od začátku do konce a nic pozitivního na ní nevidím. Havel na co sáhl, to zk......
Ale to jsem odbočil. Chtěl jsem tím říct, že dějepis je velmi specifická vědní disciplína, poplatná době. Neporazit Sověti Hitlera, vypadaly by dějiny Evropy ještě úplně jinak.

Přidat nový příspěvek