Re: Re: Re: Re: Re: Re: Článek obsahuje mnoho nepravd a polopravd

Sio | 24.06.2016

Nikdo nic nevyvrátil, naopak jsem svou tezi o hladomoru na základě hoxova odkazu na Goblina dokázal. Nic jsem nepsal o tom, že byl jen na Ukrajině nebo snad jen vinou Stalina, nic takového si ostatně nemyslím.
Marxismus sice hlásá společenské vlastnictví výrobních prostředků, ale u menších živnostníků a družstev je to poněkud zastydlý výklad.
Mimochodem, "rozkulačení" bylo provedeno po NEPu za Stalina a jednalo se o likvidaci (nemyslím fyzickou) třídy bohatějších sedláků (nebyli to žádní velkostatkáři, aby bylo jasno). Jeho podstata je změna majetkových vlastnictví na kolchozní. Kolchozní majetek je také v soukromém vlastnictví, pokud to není jasné, stejně jako byl majetek JZD. Státní statek nebo sovchoz, to je společenské vlastnictví. Ty tvoje dva odkazy neobsahují nic, co bych už dávno nevěděl nebo s tím nějak nesouhlasím, i když jsem je jen proletěl. Mimochodem i Stalin té brožurce "Ekonomické problémy ..." upozorňuje na to, že vesnice nemůže být jen tak převedena na společenské vlastnictví.
Marxismus ke OK, na tom trvám. Ale je potřeba ho nejen znát, ale také mu rozumět. Pak se dá a také musí aplikovat tvořivě. Ostatně totéž platí i pro KSB a DVTŘ. Je tu stále více otázek, než odpovědí, což vyžaduje polemickou diskusi a tvořivé uplatňování. KSB navíc nemá jednoho autora, je to slepenec idejí od různých lidí, kteří se schovávají pod VP SSSR. Dost pochybuji, že by ti lidé byli v názorech tak jednotni, jak je to implicitně předkládáno.

Přidat nový příspěvek