Re: Re: Článek obsahuje mnoho nepravd a polopravd

Sio | 22.06.2016

>>Co se týká krize z nadvýroby, v dnešním systému, kdy je peněz vždy méně než zboží, které za ně jde koupit, a tento stav je uměle vytvářen a záměrně podporován, je "krize z nadprodukce" stálým faktorem, který deformuje účastníky trhu a jejich morálku a tlačí do nekalých praktik, ale pokud se bavíme obecně, vyrábět něco bude třeba vždy, pokud lidstvo přejde zpět do biogenní civilizace, kde nebude žádná technosféra (a to se nestane v nejbližších 1000 letech, pokud je to vůbec na pořadu dne). A pak je otázka na základě jakých principů, hlavně mravně-etických, je třeba výrobu organizovat, o čemž je text.<<
Biogenní otázku nechám stranou, spíš bych se orientoval na současnost a řekněme nejbližších 20, max 100 let
Celý článek se opírá spíše o úvahy spojené se stavem světa, co byl do konce první poloviny dvacátého století, kam patří i Ford a Stalin. Do té doby (s výhradami) lze ještě hovořit alespoň částečně o kapitalismu volné soutěže.
Dnešní stav světové ekonomiky v globálním smyslu je úplně jiný. Do puntíku se vypnily všechny Leninovy teze popisující imperialismus v brožurce "Imperialismus jako nejvyšší stádium kapitalismu". Volná soutěž je omezená jen na několik málo segmentů, které nejsou pro korporace zajímavé a celá ekonomika je řízená bankstery, kteří řídí peněžní toky v globálu, nikoli uvnitř firmy, jak to podle Forda dělá podnikatel. Banky mají tolik peněz, že nevědí, kam s nimi. Navíc využívají páky, tj. mohou půjčit i 50x více peněz, než reálně vlastní. A právě prostřednictvím bank řídí globální elity ekonomiku. Ty rozhodují, na co dají úvěr a za kolik procent, což má zásadní vliv na konkurenceschopnost výrobků. Banky také pracují s cennými papíry, mnohdy toxickými (deriváty), vydělávají na neproduktivní činnosti, vytvářejí bubliny na trhu a nechávají je podle potřeby splasknout. Vydělají na jejich nafouknutí i na jejich splasknutí. Systém, kde neproduktivní veksl vydělá víc, než reálná produktivní ekonomika není dlouhodobě udržitelný. Prodloužil si život na konto pádu východní Evropy a Ruska, rád by od Ruska mnohem víc. A žije za cenu koloniálních válek, vykořisťování 3. světa. Bez čínských výrobků, navíc kupovaných na dluh by toho moc v baště imperialismu USA moc nezbylo. Za takto nastavených globálních podmínek nemá nic z toho, co se v článku popisuje, šanci.
Systém jako KSB&DVTŘ proklamuje správně, že je potřeba začít od globální politiky a tento fakt by měl být ve světle jeho pouček evidentní.

Přidat nový příspěvek