Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kde je noosféra ?

Lexa | 17.06.2016

Luxi, upřímné díky za tvůj čas a energii, které jsi věnoval obsáhlé odpovědi.
Ano, nebe a dudy poznám. I skromnost od arogance. Co tím chtěl básník říci?
Schématičnost je zjednodušeně chybné chápání nějaké problematiky na základě pouze povrchních znaků nebo povrchního povědomí o věci.
Jantrajóga je zaměřená na nácvik vizualizace obrazu v mysli, ale třeba samádhi je naopak oproštění od všech forem. Úplně různé techniky i cíle, nebe a dudy.
Správně prováděná meditace vnoru nemá navozovat žádný blažený stav podobný opojení drogou nebo alkoholem. Podle sebe soudím tebe (Západ soudí Východ). Při vysoké úrovni vnoru je překonáno smyslové pociťování i intelekt. Není to žádná zábava, ale náročná duchovní práce, která stojí spoustu úsilí, jiného však druhu než vůle. Správná meditace žádné závislosti nevytváří, ale naopak je odstraňuje.
Materiální výklad mysli neakceptuji, to je dávno překonané. Vědomí je informace, nikoli materie. Hezky to popisuje S. Grof zde:
http://video.aktualne.cz/dvtv/holotropni-dychani-muze-cloveku-umoznit-prozit-peklo-nebo-ra/r~2c0cdd300d3311e680b40025900fea04/
Mezi "vědomím" a "podvědomím" není žádná hranice, je pouze vědomí (ale člověk si "je vědom" jen jeho fragmentu v bdělém stavu).
Nepochopil jsi pojem vyhasnutí všech forem - není řeč o objektivním vyhasnutí vesmíru, ale a vyhasnutí všech forem v mysli jedince (subjektivním), jako nezbytné podmínky dosažení všepronikající prázdnoty (božství). Chybně jsi to uchopil proto, že to zarytě vnímáš jako koncept, který se má realizovat společensko-historicky, ve hmotě (biblická šablona). Ale on má být realizován na úrovni vědomí jedince.
Ad buddhistická dialektika:
docela dobře stručně vyloženo zde:
http://www.eurochem.cz/polavolt/dodatky/vedy/filosofie/indie/systemy.htm
Je-li buddhismus věda nebo ne je na akademickou diskusi. Je to metoda poznávání objektivních zákonitostí. Západní "vědci" nechtějí této metodě přiznat status vědy, aby se nad něj mohli povyšovat a různě ho shazovat.
V "odborné praxi" západní vědy byl vhozen do škatule "relígie," aby mohl být tupen jako nějaké náboženství (sice bez "personifikovaného boha" - ten Jahve nám tam zkrátka jaksi chybí, ale narvem to tam!) podle biblického kopyta, případně aby byl zneškodněn jako "pouhá filozofie" (ateistická). Ani jedno z toho není přijatelné, protože to není adekvátní skutečnosti.
Raději používám pojem "duchovní nauka," protože to lépe vyjadřuje introspektivní metodu poznání.
Vulgární formou mám na mysli, když například prostí lidé se klaní soše Buddhy, protože neznají a nechápou jeho učení.
Díky za zajímavou diskusi.

Přidat nový příspěvek