Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kde je noosféra ?

Lexa | 16.06.2016

Ještě poznámku k těmto důležitým bodům, které jsi Luxi uvedl:

Dnes sa globálnym systémom podporujú všetky relígie, ktoré vyhovujú 2 základným podmienkam:
1) Sú hierarchické a zdogmatizované v podstate tlupo-elitárne (vyššie zasvätení v hierarchii vedia akože čo a ako a tí potom pasú nižšiu pastvu).
2) Sú v princípe ateistické (Boha v nich je hľadať márne). Z východných védických relígii je hinduizmus dokonca polyteistický, budhizmus hovorí o nejakom nepersonifikovanom Absolútne, Universe a pod.).

ad1)To souhlasím. Zneužitelné je všecko. I KOB.
Hierarchie sama o sobě je objektivní faktor. Je-li to hierarchie míry poznání, je naprosto adekvátní, v pořádku. Je-li v oblasti poznání (duchovní život) nahrazena hierarchií moci, je zvrácená, ano.

ad2) V Mustangu se ptala jedna Němka, která viděla vyobrazení Dharmapálů: a kolik je v buddhismu vlastně božstev? - 111, odpověděl mnich. A Lux - žádný, jen jakési nepersonifikované absolutno (mělo by tedy být personifikované, aby to nebyl ateismus?) A traktorista z Rozvadova: mají boha, Buddhu! Obrovskýho, viděl jsem ho v televizi!
Celé jádro pudla tkví v míře chápání. Ani tak, ani tak. Nejvyšší meta buddhismu je dosažení absolutní, vše pronikající prázdnoty!
Porovnejte se Zaznobinovým komentářem k noosféře a se zmínkou o torzním poli a vakuu.
Vyobrazení božstev je pouze pomůcka, symbolicky vyjadřují určité psychické síly. Podobně je tomu s hinduistickým panteonem. Polyteismus je to pouze prizmatem Bible či okem naivního laika.
Lidé se klaní sochám Buddhy. No a? Tihle nechápou podstatu učení, je snad proto špatná?

Přidat nový příspěvek