Řeknu to natvrdo

Sio | 18.04.2016

Odmítnutím marxismu jako nástroje analýzy společenských procesů se kobáci stávají "upřímnými zapálenými lidmi, co nevědomky pracují na cizí zájmy". Tak jest.
Chtě nechtě, stávají se příznivci KOB řízeným hnutím. A kdo je řídí ? GP, světový imperialismus, jak chcete, tak tomu říkejte. Škoda, je tu velký potenciál. Tedy zdál se být ...
Stalin by to nikdy neschválil. Marxismus jako nástroj je zapotřebí aktualizovat (jako to zkusil Stalin v roce 1952 v té brožurce), nikoli odmítnout. Je zapotřebí přehodnotit roli dělnické třídy, která se stala menšinou, stejně jako rolníků. Zatím nevím jistě, kdo by dnes měl být tou silou, která potáhne společenské změny k lepšímu, to přiznávám. Vidím tu něco jako třídu ZAMĚSTNANCŮ, která je narozdíl od dělníků v minulém (první polovina) a předminulém století značně atomizovaná. Jsou to dělníci, část rolníků, pracovníci ve službách, i takových, jako je školství, zdravotnictví, úřady. Jak zabránit tomu, aby pochopili, že nemají vystupovat proti sobě (viz ti doktoři a jejich platy, ti učitelé a jejich pracovní doba atd...), ale jednotně? Jak jim vysvětlit, že rozdíly mezi prací hlavou a rukama nejsou antagonistické a zájmy jsou společné? Já například jako IT expert - čím se liším od vysoce kvalifikovaného dělníka? Také sedím 8 hodin za PC. A vysoce kvalifikovaný dělník může mít klidně stejný plat. Stejně ale oba dostaneme jen zlomek toho, co odvedeme. Jak jinak by bylo možné, že člověk na stejné pozici v Německu dostane i dvojnásobek?
Tady jsou úkoly pro skutečný aktualizovaný marxismus i pro KOB. Zabývat se tím, kdo věří v Boha a kdo ne - to nás jen rozděluje a není to dnes tak důležité. Možná je fajn idea KOB odstavit církve od válu. Ale jinak - ať si každý věří, čemu chce. Nemám nejmenší problém jak s věřícím, tak s ateistou, pokud se nechová, jako by na jeho víře/nevíře stál a padal svět. I tady marxismus potřebuje aktualizaci. Neřešit 3,14čoviny, ale podstatné věci. Nenechat se rozdělit. Klidně si pak marxismus, po všech těch změnách a aktualizacích přejmenujme na kobismus. Na názvu nezáleží, na obsahu ano.

Přidat nový příspěvek